Polovina lidí si nosí do práce jídlo z domova, pětina vůbec neobědvá

Boj o místa, větší konkurence na trhu a další faktory se podle všeho čím dál víc promítají do toho, jak zaměstnanci tuzemských firem využívají pracovní dobu. Stále častěji tráví polední přestávku v kanceláři u počítače nebo se po obědě rychleji vracejí k práci. A v odpoledních hodinách toho stihnou vyřídit víc, než měli ve zvyku ještě před několika lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář, ilustrační foto

Kancelář, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

K těmto závěrům došel průzkum firmy truconneXion, na kterém se podílela i společnost Profesia.cz.

„Studie vychází z anketního řízení z tuzemských firem od truconneXion. Naše společnost provádí monitoring trhu a podíváte-li se na jakékoli analýzy z poslední doby, můžeme vidět jakousi trendovost v rámci chování zaměstnanců v zaměstnání,“ říká marketingová ředitelka Profesie Kateřina Jarošová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byla Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka firmy Profesia.cz

„Máme tady pět let krizi, 550 tisíc lidí je registrovaných na úřadu práce, x desítek už bylo vyřazeno z evidence, lidé odcházejí ze zaměstnání. A ti, co zůstávají, jsou pod stále vyšším tlakem na výkon. A zároveň žijí v nejistotě oni i samotné společnosti.“

Pracovní aktivita se i kvůli tomu oproti dosavadní praxi posouvá víc na odpoledne. Mění se také stravovací návyky zaměstnanců.

„My jsme v anketě zjistili, že víc než polovina lidí si pravidelně nosí jídlo z domova. A až každý pátý člověk v práci vůbec neobědvá, aby ušetřil čas. Tím ale nemají žádný čas na regeneraci, psychohygienu, stres se vkrádá do každodenního života,“ upozorňuje Jaroňová.

Tlak na výkon se zvyšuje

Český statistický úřad přitom udává, že se pracovní doba zkracuje, především přesčasy. „Ale ve skutečnosti stále častěji bývá normou, že lidé zůstávají v práci i třeba po osmnácté hodině. K přesčasům dochází hlavně u zaměstnanců, kteří jsou na trhu práce nedostatkoví, nebo u vrcholových zaměstnanců,“ tvrdí Jaroňová.

Výsledky se podle ní dají víceméně zobecnit na většinu zaměstnání. „Dají se zobecnit v kontextu přesčasové práce a tlaků na výkon, který je vidět všude,“ konstatuje Jaroňová a uzavírá:

„Je pravda, že lidé posouvají pracovní dobu z 37 procent na 44 procent ve prospěch práce odpoledne. Myslím, že je to i z toho důvodu, že v rámci benefitů stále více firem nabízí flexibilní úvazky, takže lidé pracují do pozdních hodin.“

Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme