Porážka prasete na Letné přilákala dva tisíce lidí. Pochutnali si

Jak se plní jitrnice, kde můžete na praseti najít velký ořech a je k jídlu lepší přední nebo zadní koleno? Na všechny tyto otázky dnes našli odpovědi návštěvníci Národního zemědělského muzea. Šestým ročníkem akce Letenské prase provázel dva tisíce příznivců ovaru, škvarků i čerstvých steaků provázel zkušený mistr řezník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porážka prasete na pražské Letné přilákala dvě tisícovky lidí. Ti také zvíře hned snědli

Porážka prasete na pražské Letné přilákala dvě tisícovky lidí. Ti také zvíře hned snědli | Foto: Evelyna Kulíšková

Řeznický sekáček, pilka i nožík. To všechno je potřeba před takzvaným bouráním masa nejdříve pořádně nabrousit. Teprve pak je prý pořádný řezník připravený.

„Takže každé prase se skládá ze zadní nožičky. Zadní koleno, kýta. Tady je pečeně, krkovice, plec. A tady je bok s kostí. Tady tomu tučnému se říká paždík," začíná výklad u visícího stodvacetikilového prasete řezník. Ostrý nůž si před zraky skupinky diváků hbitě přehodí do druhé ruky a za chvíli je naporcováno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šestý ročník akce Letenské prase navštívila s mikrofonem reportérka

„Já tady nejdřív odříznu ten bok bez kosti, abyste trochu viděli dovnitř. Vy, co máte rádi panenku, tak to je vlastně tady ten sval. Když se to dřív dělalo na zabíjačkách, tak se požíval tady takový dlouhý sekáč, anebo takhle pila."

Porcování sledují doslova bez dechu hlavně děti. Pila ani sekáček je zřejmě z míry vůbec nevyvedly.

„Zajímavé bylo, jak pán řezal to prasátko," říká zaujatě malá holčička.

Rozdílná kolena

Když jsou všechny části vepře na stole, začíná řezník podrobnější výklad o mase a zvědaví přihlížející se také začínají ptát.

„Tady to je zadní koleno a tohle je přední koleno. Když vás chtějí někde oblbnout, tak ten rozdíl vidíte. Mně se nedávno stalo, že jsem šel do restaurace a říkám: Pečené koleno. Máte přední nebo zadní. Zadní. Přinesli mi přední. Dražší je to zadní. Vidíte, že je na něm víc masa."

Porážka prasete na pražské Letné přilákala dvě tisícovky lidí. Ti také zvíře hned snědli | Foto: Evelyna Kulíšková

Když kolemstojícím dojdou otázky, přesouváme se o pár kroků dál, kde se v kotli se vaří voda. Mistr řezník má pro nás ještě jednu ukázku - výrobu jitrnic.

„Já už jsem si tady připravil nahrubo rozsekané vepřové maso, semletá syrová játra a uvařené plíce. A teď půjdeme na koření. A schválně povídejte, co byste tam dali, kdo bude první, co se netrefí? Rum!"

Po krátké debatě se diváci nakonec shodli na pepři, soli, majoránce a česneku. A jen co se naplnila střívka, měli všichni možnost „zaplout" ke stánkům se zabíjačkovými pochoutkami, koláči nebo medovinou.

Zkrátka nepřišly ani děti, pro které bylo připraveno odpolední divadlo nebo farma s živými domácími zvířaty.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme