Porážka prasete na Letné přilákala dva tisíce lidí. Pochutnali si
Jak se plní jitrnice, kde můžete na praseti najít velký ořech a je k jídlu lepší přední nebo zadní koleno? Na všechny tyto otázky dnes našli odpovědi návštěvníci Národního zemědělského muzea. Šestým ročníkem akce Letenské prase provázel dva tisíce příznivců ovaru, škvarků i čerstvých steaků provázel zkušený mistr řezník.
Řeznický sekáček, pilka i nožík. To všechno je potřeba před takzvaným bouráním masa nejdříve pořádně nabrousit. Teprve pak je prý pořádný řezník připravený.
„Takže každé prase se skládá ze zadní nožičky. Zadní koleno, kýta. Tady je pečeně, krkovice, plec. A tady je bok s kostí. Tady tomu tučnému se říká paždík," začíná výklad u visícího stodvacetikilového prasete řezník. Ostrý nůž si před zraky skupinky diváků hbitě přehodí do druhé ruky a za chvíli je naporcováno.
„Já tady nejdřív odříznu ten bok bez kosti, abyste trochu viděli dovnitř. Vy, co máte rádi panenku, tak to je vlastně tady ten sval. Když se to dřív dělalo na zabíjačkách, tak se požíval tady takový dlouhý sekáč, anebo takhle pila."
Porcování sledují doslova bez dechu hlavně děti. Pila ani sekáček je zřejmě z míry vůbec nevyvedly.
„Zajímavé bylo, jak pán řezal to prasátko," říká zaujatě malá holčička.
Rozdílná kolena
Když jsou všechny části vepře na stole, začíná řezník podrobnější výklad o mase a zvědaví přihlížející se také začínají ptát.
„Tady to je zadní koleno a tohle je přední koleno. Když vás chtějí někde oblbnout, tak ten rozdíl vidíte. Mně se nedávno stalo, že jsem šel do restaurace a říkám: Pečené koleno. Máte přední nebo zadní. Zadní. Přinesli mi přední. Dražší je to zadní. Vidíte, že je na něm víc masa."
Když kolemstojícím dojdou otázky, přesouváme se o pár kroků dál, kde se v kotli se vaří voda. Mistr řezník má pro nás ještě jednu ukázku - výrobu jitrnic.
„Já už jsem si tady připravil nahrubo rozsekané vepřové maso, semletá syrová játra a uvařené plíce. A teď půjdeme na koření. A schválně povídejte, co byste tam dali, kdo bude první, co se netrefí? Rum!"
Po krátké debatě se diváci nakonec shodli na pepři, soli, majoránce a česneku. A jen co se naplnila střívka, měli všichni možnost „zaplout" ke stánkům se zabíjačkovými pochoutkami, koláči nebo medovinou.
Zkrátka nepřišly ani děti, pro které bylo připraveno odpolední divadlo nebo farma s živými domácími zvířaty.