Porodů císařským řezem v Česku přibývá. Ne vždy si to ale matky přejí

Každé čtvrté dítě přijde v Česku na svět císařským řezem. Lékaři během roku provedou více než dvacet tisíc takových zákroků a jejich počet stále stoupá. Rodí stále starší ženy, a zvyšuje se tak pravděpodobnost, že dítě na svět nepřivedou přirozenou cestou. Císařských řezů přibývá i ve světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porod

Porod | Zdroj: Reuters

Marie Bastlová rodila poprvé v nemocnici v Příbrami. Během těhotenství ji lékaři připravovali na normální porod.

„Nicméně v den, kdy se porod přirozenou cestou rozběhl, po velmi krátké době doktoři vyhodnotili, že je nutné přistoupit k císařskému řezu. V tu chvíli jsem nemohla váhat a s císařským řezem jsem souhlasila, byť mě to následně mrzelo,“ popisuje Marie Bastlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Porodů císařským řezem v Česku přibývá. Důvody zjišťovala Petra Benešová

Císařských řezů v Česku přibývá. Zatímco ještě před deseti lety rodilo pomocí tohoto zákroku zhruba 15 procent žen, v současné době je to už čtvrtina matek.

Rodičky stárnou a to je i jeden z důvodů, proč lékaři kvůli zdravotnímu riziku a možným komplikacím volí císařský řez.

„Ženy starší mají celou řadu rizik souvisejících s těhotenstvím, a proto u nich císařský řez bývá častější. Do velké míry frekvenci císařských řezů ovlivňují také vícečetná těhotenství. V České republice 80 procent vícečetných těhotenství v roce minulém skončilo císařským řezem,“ vysvětluje Petr Velebil z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě.

V Británii se císařským řezem rodí čtvrtina dětí, většinou bohatým ženám

Číst článek

Když je první porod císařským řezem, zpravidla pak lékaři u dalších těhotenství doporučují stejnou metodu. A počty tak narůstají. Porodníci se ale prý pro císařské řezy rozhodují nejen ze zdravotních důvodů.

„Nejvíc stížností na lékaře je v oboru gynekologie a porodnictví, a to zejména v segmentu porodnictví. Když lékař takzvaně udělá císařský řez, tak právník to považuje za to, že lékař udělal, co mohl udělat, že už nemohl udělat více,“ dodává Petr Velebil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním interview mluvila o rizicích spojených s císařskými řezy Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství

ƒPodle Petry Sovové z občanského sdružení Hnutí za aktivní mateřství má Česko vyšší mateřskou úmrtnost než okolní státy, která souvisí právě s císařskými řezy.

„Státy, které mají lepší výsledky než Česká republika, mají vždycky nižší procento císařských řezů. Matky umírají zejména v souvislosti s operativními porody,“ říká Sovová.

Nový zákon dává rodičkám možnost volby

Podle právníka Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců ale nový zákon o zdravotních službách dává určitý prostor pacientům, aby se rozhodli.

„Pokud rodička řekne, že nechce císařský řez, bude o tom řádně poučena, bude tedy schopná toto rozhodnutí učinit, tak potom si i nese odpovědnost,“ připomíná právník.

Obava z možných soudních sporů ale prý není pro porodníky jediný motiv.„Mnohem silnějším motivem pro provádění zbytečných zákroků je úhradový mechanismus. Na toto existuje empirická studie od amerického Kongresu,“ podotýká Ondřej Dostál.

Polské ženy čím dál častěji rodí císařským řezem, lékaři před tímto trendem varují

Číst článek

Počet císařských řezů stoupá po celém světě. Více než polovina žen na Kypru rodí císařským řezem, v Itálii to je téměř 40 procent matek. Naopak přirozenou cestou přicházejí děti na svět ve Skandinávii nebo Nizozemsku.

Počty císařských řezů tak mnohdy souvisejí se životním stylem a s fungováním zdravotního systému.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme