Posilujte imunitu i na jaře. Pomáhá pravidelný pohyb i vyvážená strava

Za jarní nachlazení často můžou výkyvy počasí ale i špatná imunita. Chcete-li ji posílit, zaměřte se na zdravý životní styl, dostatek spánku, pravidelný pohyb a pestrou stravu. Zbytečné naopak může být dlouhodobé užívání multivitaminů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běhání (ilustr. obr.)

Běhání (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Je dobré posilovat imunitu celoročně, to znamená vitamíny, ovoce, zelenina, dodržovat pitný režim, dostatečně se oblékat, sportovat, otužovat se,“ říká doktorka Kateřina Písecká z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Začít ale není pozdě nikdy. Odborníci přitom zdůrazňují zdravý životní styl a naopak nedoporučují potravinové doplňky, které podle nich nejsou pro zlepšení imunity nutné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na imunitu zjišťovala redaktorka ČRo Andrea Skalická

„Já bych chtěla předem varovat před reklamními triky, kdy člověk má pocit, že pokud si nenasype multivitamin, tak nebude zdravý. Každý z nás potřebuje jiný konkrétní vitamín, který mu chybí,“ radí lékařka Marie Skalská.

Vymačkat si například citrón do vlažného čaje je podle ní účinnější než koupit si vitamín C v lékárně. Pokud ovšem člověk prochází obdobím s větší stresovou zátěží, ať už psychickou nebo fyzickou, nasadit si vitamín C není od věci.

„Ale určitě by to nemělo být tak, že dlouhodobě užíváte komplex multivitaminů, protože máte pocit, že vám to pomůže. Pokud máte pestrý jídelníček, dostatečné množství vitamínů zvládnete dodat právě z pestré stravy,“ vysvětluje Skalská.

Pohyb prospívá nejen imunitě

Zapomínat by se nemělo ani na pohyb, který prospívá imunitě a pomáhá i s prevencí kardiovaskulárních chorob.

„Třicet minut aspoň třikrát týdně rychlejší chůze. Bylo prokázáno, že to snižuje hladinu cholesterolu. Z těch dalších aktivit například plavání,“ doporučuje doktorka Písecká.

Pohyb ve vodě je přitom vhodný jak pro lidi s nadváhou, tak pro zdatné sportovce. Jde totiž o energeticky náročnou aktivitu.

„Vůbec o všech aktivitách ve vodě platí, že při nich člověk spálí mnohem víc kalorií než při pohybu na suchu vzhledem k tomu, že voda má až čtyřiadvacetkrát vyšší tepelnou vodivost než vzduch,“ říká sportovní publicistka Blanka Gololobovová.

Hodně energie člověk podle ní spotřebuje už jen na udržení stálé tělesné teploty v bazénu. Tlak vody navíc napomáhá odplavování škodlivin ze svalů a kloubů.

Andrea Skalická, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme