Práce v kanceláři, kouření i hormony. Roztroušená skleróza více postihuje ženy

Nejistá chůze, únava nebo poruchy vidění – to všechno může signalizovat vážnou nemoc – roztroušenou sklerózu. Objevit se může i u velmi malých dětí, podle informací registru pacientů s roztroušenou sklerózou bylo nejmladšímu diagnostikovanému českému pacientovi jen 3,5 roku. Dobrá a včasná léčba ale může nemoc zásadně ovlivnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na chodbě Pardubické krajské nemocnice | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„U mě to bylo rychlé, já jsem zkolaboval a za týden mi řekli, že jsem roztroušený sklerotik,“ vzpomíná dnes 48letý Aleš Zajíček.

„Medicína je tak dobrá, že to u mě dokázala najít během tří dnů. Ale jsou případy, kdy to trvá x let. Záleží na projevech nemoci, každý to máme jinak,“ dodává Zajíček.

Přiznává, že příznaky pozoroval už dříve, ale ignoroval je. Jeho stav je v současnosti díky účinné léčbě stabilizovaný natolik, že zvládá i náročnější cestovatelské expedice.

Roztroušená skleróza je onemocnění centrálního nervového systému, a její průběh je u každého pacienta trochu jiný. Postihuje typicky lidi mezi 20 až 40 lety, častěji ženy než muže.

„Během 50. až 70. let ženy začaly více kouřit, více pracují v kanceláři, mají méně vitaminu D. Nepochybně tam hrají roli i hormonální vlivy, posouvá se doba prvního dítě po 30. rok,“ vysvětluje docentka Dana Horáková ze specializovaného centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Když budete mít postiženou více míchu, tak ti lidé budou špatně chodit, budou mít zhoršenou citlivost a poškozeny některé autonomní funkce – třeba funkce týkající se svěračů nebo i sexuální funkce,“ popisuje neurolog Radomír Taláb.

„Může být postižena i kůra mozková. Často se setkáváme s projevy intelektuálních změn, které někdy začínají už v dětském věku,“ uvádí neurolog.

„Další oblastí, kterou to postihuje, je psychika. Kolem 50 procent i dospělých trpí depresemi organického původu. Není to deprese, která vzniká z úzkosti, ale je to organický proces, který postihuje mozek,“ vysvětluje Radomír Taláb.

V Česku trpí tímto onemocněním podle údajů registru pacientů s roztroušenou sklerózou kolem 17 tisíc lidí.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme