Pracovat na plný úvazek po čtyřicítce škodí, tvrdí australští vědci

Práce na plný úvazek údajně může po čtyřicítce škodit mozku. Tvrdí to vědci z australské univerzity v Melbourne. Lidé ve středním věku by podle nich měli pracovat podstatně méně. Vědci prováděli výzkum s víc než šesti tisíci lidmi ve věku 40 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosti (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Studie podle odborníků ukázala, že práce okolo 50 hodin týdně může zhoršovat mentální schopnosti.

Může za to údajně stres a psychický nátlak, které ohrožují poznávací funkce, duševní projevy člověka a také paměť.

Ideální je podle odborníků strávit v práci něco mezi 25 a 30 hodinami týdně. V podstatě tedy zkrácený úvazek. Taková práce podle nich pomáhá myšlení zlepšovat.

Nepracovat vůbec ale také není zdravé. Televize ABC se na to ptala jednoho z profesorů, který se na studii podílel. Žádná práce a příliš velké pracovní nasazení prý myšlení škodí v podstatě stejným způsobem.

Jak jsou na tom s pracovní dobou Češi v loňském roce zkoumali odborníci ze sociologického ústavu Akademie věd. Průměrný Čech pracuje přes 41 hodin týdně, každý pátý dokonce víc než 46 hodin.

Víc času v zaměstnání pak podle průzkumu stráví muži, ženy ale zase stráví víc času neplacenou prací, tedy třeba starostmi o domácnost nebo členy rodiny.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme