Pravá půlka mozku nezvládá arabštinu

Arabské písmo je podle nové studie tak složité, že ho pravá polovina mozku vůbec nemá šanci zvládnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arabská kaligrafie psaná bambusovým perem | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Aieman Khimji

V posledním desetiletí přibylo studií, které poukazují na to, že učení se písemné arabštině je proces o mnoho delší a náročnější než u jiných jazyků. Logickou příčinou je vizuální komplexita arabského písma. Arabština využívá řadu velmi si vzájemně podobných grafických symbolů, které mohou představovat velmi odlišná písmena a zvuky. Jediným rozdílem mezi nimi může být drobná linka nebo tečka.

Vědci z Haifské univerzity porovnávali rychlost procesu učení tří různých jazyků: arabštiny, hebrejštiny, která se arabštině v mnohém podobá, a angličtiny. Výsledky jejich studie ukazují, že komplexita arabského písma je pro část mozku prostě příliš vysoká. Dítě, které se učí číst v angličtině nebo hebrejštině, zaměstnává obě mozkové hemisféry. V případě arabštiny však „vypadne“ celá pravá hemisféra, která má za úkol zpracovávat globální informace. Celý proces učení je proto o mnoho zdlouhavější.

Zdroj: University of Haifa

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme