Pravidelné kouření marihuany snižuje IQ. Ukázal to téměř 40letý výzkum

Pravidelné kouření marihuany má vliv na inteligenci. Během téměř 40letého výzkumu to zjistil tým vědců, který sledoval životní osudy asi tisícovky lidí. Pravidelní náctiletí uživatelé marihuany ovlivní svůj mozek nenávratně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Zjistili jsme, že lidé, kteří kouřili marihuanu pravidelně už od střední školy, mají nižší IQ v průměru o osm bodů,“ říká profesorka Terrie Moffitová, členka týmu, který výzkum prováděl.

Výsledky dokládají, že časté užívání marihuany u náctiletých má trvalé následky, protože mozek se v tomto období ještě vyvíjí, a je proto citlivější na vnější vlivy.

Nižší IQ vědci naměřili i u lidí, kteří s marihuanou začali až kolem dvacátého roku života. Ukázalo se ale, že když se marihuany vzdají, jejich schopnosti se vrátí poměrně brzy do normálu.

Snížená inteligence se v testech projevovala především sníženou vnímavostí, pomalejšími reakcemi i způsobem uvažování ve škole nebo práci či zhoršenou pamětí.

Zdenka Turková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme