Před 150 lety byl poprvé zdolán Matterhorn. Sestup se stal osudným čtveřici horolezců

Matterhorn je prý nejkrásnější hora Alp. Má tvar pyramidy a stojí osamocená na švýcarsko-italské hranici. Právě dnes slaví významné výročí. Přesně před 150 lety vylezla na vrcholek této čtyřtisícovky první expedice. Skončila ale tragicky a její neštěstí vrhá dlouhý stín až do dnešních dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matterhorn - jeden z nejznámějších alpských štítů

Matterhorn - jeden z nejznámějších alpských štítů | Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Marcel Viesweg

„Ta hora byla ke mně zatím vždycky laskavá,“ říká Benedikt Perren.

Devětačtyřicetiletý horský vůdce se narodil a žije v Zermattu, v obci, která leží v údolí pod Matterhornem, vysokém 4478 metrů. Na něj vylezl Benedikt Perren nejméně 250krát.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Zermattu slaví 150 let od zdolání Matterhornu. Tehdejší expedici nepřežili čtyři horolezci

„V naší rodině jsou samí horští vůdci, už po několik generací,“ vysvětluje Benedikt Perren. Právě jeho prapraděda Peter Taugwalder byl jedním ze sedmi členů expedice, kterou před sto padesáti lety vedl na vrchol Matterhornu Brit Edward Whymper.

Jenže při sestupu se lano přetrhlo a čtyři Britové se zřítili do propasti a zemřeli. Benedikt Perren říká, že zdolání Matterhornu bylo pro jeho prapradědu jakýmsi prokletím. „Mělo to pro něj tragické následky,“ prozrazuje.

Nad Peterem Taugwalderem viselo podezření, že za smrt britských horolezců může on. Z nedbalosti ho ve svých spisech obviňoval i vůdce výpravy Whymper.

„Můj prapraděda tím velmi trpěl. Jako horský vůdce přišel o zákazníky. Dožil ve velmi nuzných podmínkách. Pocitu viny se nikdy nezbavil,“ doplnil Benedikt Perren pokračování osudu svého praděda.

I přes nešťastnou tragédii se první zdolání ostrého matterhornského jehlanu v Zermattu oslavuje a připomíná, nejen dnes, ale celý rok.


Pavel Polák, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme