Před 50 lety čeští lékaři provedli první transplantaci ledviny

Byla to operace, která se nesmazatelně zapsala do dějin československé medicíny. Před padesáti lety, 23. listopadu 1961, se lékaři v Hradci Králové poprvé pokusili transplantovat ledvinu šestnáctileté dívce. U náročného zákroku, který položil základy tuzemské transplantologie, bylo sedm špičkových odborníků. Jeden z nich dodnes žije a Radiožurnálu se díky němu podařilo zachytit unikátní lékařský příběh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nefrolog Josef Erben, který byl před padesáti lety vedoucím dialyzačního střediska v Hradci Králové

Nefrolog Josef Erben, který byl před padesáti lety vedoucím dialyzačního střediska v Hradci Králové | Foto: Petra Benešová

Byl podzim, rok 1961. Do Fakultní nemocnice v Hradci Králové přivážejí z Košic těžce nemocnou pacientku, které selhávají ledviny. Šestnáctiletá Alžběta bez hemodialýzy nebo transplantace nepřežije. Tehdejší špičkový tým urologů a chirurgů volí druhou variantu, tu náročnější. 23. listopadu se poprvé v dějinách Československa pokusí transplantovat ledvinu. V sedmičlenném týmu lékařů byl před padesáti lety i nefrolog Josef Erben.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o první transplantaci ledviny v Československu

„Byla nám poslána pacientka, které nefungovaly obě ledviny, takže byla na transplantaci a dialýze. Prvně byla operována v Košicích a když zjistili, že to bez dialýzy nejde, tak ji poslali k nám na transplantaci. Pacientka byla uremická, špatná, musela být na transplantaci připravena dialýzou. Dialýza se tehdy uskutečnila akutně, takže se naše dialyzační zařízení přeneslo na chirurgii,“ vzpomíná profesor.

Pro mladou pacientku vytvořili lékaři speciální prostředí. Kolem její postele postavili igelitový stan s přívodem čerstvého vzduchu. Mezi jedenáctým a dvaadvacátým listopadem pak prodělala opakované hemodialýzy a rentgenová ozáření.

Dárcem byla matka

Poprvé se lékaři o transplantaci pokusili 23. listopadu. Ledvinu měl darovat bratr nemocné dívky. Po chirurgickém vyšetření se ale zjistilo, že není vhodným dárcem. Podruhé se lékaři zaměřili na Alžbětinu matku. Z jejího těla se podařilo o šest dní později, 29. listopadu, vyjmout ledvinu a za půl hodiny ji voperovat do těla Alžběty.

„To byla celá skupina pracovníků, kteří se na tu transplantaci připravovali. Skupina pracovala jako tým. Byla to operace jako každá jiná s tím, že před vámi stojí pacientka, které nezbývá nic jiného, než být transplantovaná.“

Zákrok se podařil a dívka byla ve stabilizovaném stavu. V té době se o ní starala Marie Kacálková. Tehdy sedmnáctiletá studentka čtvrtého ročníku zdravotnické školy v Hradci Králové.

Zdravotní sestra Marie Kacálková, která se starala o pacientku při první transplantaci ledvin | Foto: Petra Benešová

„Nastupovala jsem tam v pondělí ve dvě hodiny odpoledne. Hlásila jsem se u paní vrchní Bedřišky, která mne zavedla do předpokoje, kde bylo všechno nachystané a připravené. Na lůžku zde pod průhlednou fólií ležela krásná holčina s dlouhými vlasy a hnědýma očima. No prostě dívenka,“ popisuje zdravotní sestra. Dívce dělala společnici, krmila ji a četla.

„Tak jsme přečetly pohádku. Byla unavená, chtěla si chvilku odpočinout. Potom přišel čas večeře, kdy nám večeři dodali na sterilních talířích. Pak jsem tam byla ještě jedno odpoledne. To bylo podobné s tím, že jsme holčinu oblékly a odvezly na radiologickou kliniku na ozáření.“

Dívce se přitížilo 3. prosince. Dostala teplotu a v dalších dnech se u ní projevily příznaky nemoci z ozáření. O šest dní později zemřela na sepsi.

I přesto, že dívka transplantaci nepřežila, pro lékaře je první pokus hradeckých chirurgů velmi významný. Následný systematický transplantační program byl v Hradci Králové zahájen až v roce 1969.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí transplantačního centra při urologické klinice královéhradecké fakultní nemocnice Pavel Navrátil mluví o transplantaci ledvin

Vůbec poprvé v historii byla ledvina transplantována v Americe, v roce 1950.

11 a půl roku

Transplantace ledviny je i v dnešních dnech složitým zákrokem, který vyžaduje dlouhou přípravu, říká vedoucí transplantačního centra při urologické klinice královéhradecké fakultní nemocnice Pavel Navrátil, lékaři ale dosahují vyšší úspěšnosti.

„Nám, v podstatě stejně tak jako světovým centrům, přežívá 50 procent funkčních ledvin 11 a půl roku,“ říká Navrátil. Jeho otec byl členem lékařského týmu, který se na první transplantaci podílel.

Podle Koordinačního střediska transplantací každý rok přibývá pacientů na čekacích listinách, na konci loňského roku jich bylo 651. Lékaři proto přišli s osvětovou kampaní Láska prochází ledvinou, který má podpořit dárcovství od žijících osob.

Veronika Sedláčková, Petra Benešová, pir, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme