Před 50 lety lékaři poprvé úspěšně transplantovali ledvinu

Už půl století lékaři v Česku transplantují ledviny. Poprvé se o to úspěšně pokusili odborníci v pražské nemocnici v Krči 21. března 1966. Zatímco dnes dokáží dát takový orgán prakticky každému, tehdy šlo o opravdový experiment.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v IKEMu transplantovali muži pět orgánů najednou

Lékaři v IKEMu transplantovali muži pět orgánů najednou | Foto: IKEM

Čeští lékaři za 50 let transplantovali přes 5 tisíc ledvin. Jubilejní pacient získal náhradní orgán na konci loňského roku. Byl jím sedmašedesátiletý Ladislav Rozsíval.

„Bez transplantované ledviny jste šíleně omezení. Jenom dialýza sama o sobě zabere osm hodin z vašeho času,“ říká Rozsíval.

Dnes je transplantace ledviny rutinní zákrok. Dřív tomu tak ale nebylo. Poprvé se o to pokusili lékaři v Hradci Králové v roce 1961, ale nebyli úspěšní. Tým chirurgů v pražské Krči se proto důkladně připravoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za půl století provedli lékaři přes 5 tisíc transplantací ledvin, poprvé byli úspěšní před 50 lety. Natáčela Iveta Vávrová

„Prováděli transplantace na zvířatech, takže po technické stránce se jednalo vlastně o unikátní výkon. A nejsem si vědom toho, že by se to někde učili, protože oni byli ve východním bloku, myslím, úplně první,“ upřesňuje současný přednosta Kliniky nefrologie pražského IKEM Ondřej Viklický.

Operace se v roce 1966 povedla. Mladý muž získal ledvinu od své matky a žil další tři roky. Transplantační tým vedl profesor Prokop Málek.

V roce 1968 pak operovali první ženu, Alenu Dostálíkovou, která jako první žena v Evropě porodila s transplantovanou ledvinou zdravé dítě a dnes už je i babičkou.

„Ledvina byla od živého dárce. Byl to můj otec, který se dožil 91 let. Já jsem prakticky marodila od pěti let, tak to byla součást mého života,“ popisuje.

O deset let později, v roce 1976, byl Prokop Málek s úspěšností zákroků spokojený. „Je to hodně, když si uvědomíme, že 50 procentům lidí, kteří jsou jinak odsouzení na smrt, vrátíme život. Je to ovšem málo z pohledu konečného cíle, že bychom chtěli zachránit všechny,“ shrnul tehdy Málek.

Transplantace ledvin IKEM - zajímavosti | Foto: Český rozhlas

Dnes lékaři dokáží transplantovat ledvinu prakticky každému a prodloužit život pacientům i o více než 20 let.

Transplantace ledvin je i ekonomicky výhodná. Náklady na léčbu pacienta na dialýze jsou zhruba 800 tisíc korun za rok, za transplantovaného člověka pak pojišťovna zaplatí o půl milionu méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká republika v dárcovském programu patří mezi absolutní špičku, zdůraznil přednosta Kliniky nefrologie pražského IKEMu Ondřej Viklický

„Střední doba funkce transplantované ledviny je 12 let od zemřelého dárce a více jak 15 let od žijícího dárce,“ uvedl Ondřej Viklický. „Takže ledviny fungují velmi sygnifikantní dobu.“

„Česká republika v dárcovském programu patří mezi absolutní špičku, určitě v Evropě patříme mezi nejlepší země.

„Máme velmi dobře vypracovaný dárcovský program od zemřelých dárců, máme určité rezervy od dárců žijících. Tam by se určitě dalo ještě něco zlepšit,“ poznamenal přednosta Kliniky nefrologie pražského IKEMu Ondřej Viklický.

Transplantace ledvin IKEM | Foto: Český rozhlas

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme