Před odjezdem do velehor je třeba se zdravotně připravit a správně pojistit

Čeští turisté stále častěji cestují do velehor. Právě v této roční době jsou jejich vyhledávaným cílem nejen Alpy, ale i Himaláje. Na výpravy do nejvyšších hor světa se vedle trenovaných horolezců vydávají také nezkušení turisté. Už před odjezdem by proto měli myslet na možná zdravotní rizika, která je mohou na cestě potkat, a dobře se na ně připravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta po zamrzlé řece do nitra Himálaje

Cesta po zamrzlé řece do nitra Himálaje | Foto: Martin Mykiska

Vydat se na trek do Himalájí, ať už s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst, není dnes už nic neobvyklého. Důležité ale je se na takovou cestu dostatečně dobře připravit.

„Čeští cestovatelé vyrážejí často s tím, že si za poslední peníze koupí letenku, a potom na místě už jim nezbývá moc peněz na to, aby řešili další věci,“ říká odborník na cestovní medicínu Rastislav Maďar, který je zároveň zkušeným cestovatelem.

Turisté se v horách nejčastěji potýkají s horskou nemocí. „Hlavní zásada je postupovat pomalu. Je to důležitější, než mít s sebou nějaké specifické léky, které potlačí příznaky výškové nemoci. I proto většinou odmítáme žádosti pacientů o předpis léků proti výškové nemoci, protože jenom maskují příznaky, a když se to podcení, může to skončit otokem mozku nebo plic,“ varuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o tom, jak se zdravotně připravit na cestu do velehor, připravila Andrea Skalická

Horská nemoc se může se projevit už ve výšce kolem tři tisíc metrů nad mořem.

„Na příznaky z pobytu ve vysoké nadmořské výšce se nedá natrénovat, takže velmi často je jako první dostávají nejvíce trénovaní členové skupiny. Možná to bude i tím, že jak jsou trénovaní a zdatní, tak vystupují rychleji než zbytek, a tím pádem se u nich problém projeví dříve. Jediné, co doporučujeme v boji s horskou nemocí, jsou léky na bolest hlavy a přírodní lék k lepšímu spaní, aby si organismus odpočinul, ale jinak by měl turista poslouchat svoje vlastní tělo,“ vysvětluje lékař.

Častým problémem v horách jsou také křeče. „Mnoho cestovatelů nebylo schopno pokračovat v cestě nahoru kvůli tomu, že měli banální křeče v lýtku. Poradil bych také vybavit se na cestu do hor minerálními látkami, zejména hořčíkem a kalciem,“ uvádí Maďar.

Do vysokých hor by rozhodně neměly jezdit děti. „Určitě ne do nejvyšších horských oblastí. Dětský organismus je přeci jen citlivější a nemá tak vyzrálý imunitní systém. Stačí málo, aby se dekompenzoval, a pak může jít o život,“ dodává.

Pokud se dostanete v jakýchkoli horách do nesnází, nezbývá než upozornit na sebe srozumitelným signálem. „Pomoc se přivolává zvukovým nebo světelným znamením šestkrát za minutu, záchranáři pak odpovídají třikrát za minutu. Když nad námi krouží vrtulník, nemusí vědět, že máme potíže, a tak se přivolává zvednutými pažemi, což je v Alpách jasný signál, že vrtulník má přistát,“ uzavírá horský instruktor Vladimír Weigner.

Před odjezdem je nutné myslet na takové cestovní pojištění, které pokrývá i turistiku ve vysokých horách.

Andrea Skalická, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme