Předchůdci člověka jedli maso už před 3,5 miliony let

Předchůdci člověka nejspíš začali vyrábět nástroje a jíst maso asi o osm set tisíc let dříve, než se soudilo, což znamená už před třemi a půl milionem let. Vědci to zjistili na základě nálezu zvířecích kostí. S odkazem na časopis Nature to uvedlo BBC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostra kočky divoké (Felis silvestris) z Velkých Přílep-Skalky | Foto: David Daněček, Muzeum Roztoky u Prahy

Odborníci našli kosti dvou zvířat v Etiopii, edno zvíře prý bylo velké asi jako koza, druhé jako kráva. Vrypy a zářezy na kostech údajně svědčí o tom, že předchůdci člověka používali kamenné nástroje jednak při obírání masa, a pak také proto, aby se dostali k morku.

„Tyhle nálezy jsou pro nás mimořádně důležité, protože se dozvídáme nejenom o fosilních pozůstatcích, ale zejména chování nejstarších hominidů. Dozvídáme se o jejich stravovacích návycích a také kdy se naši předci začali stravovat masem,“ komentoval objev vedoucí Katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Sládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Sládek z Přírodovědecké fakulty UK komentoval na Rádiu Česko objev Etiopii

Průkaznost nového objevu však podle jeho slov není dostatečná a musí jeho interpretaci potvrdit další důkazy:

„Budeme muset nález hodnotit kriticky a získat další evidence. To, co je v tuto chvíli nejdůležitější, je, že nemáme kamenné nástroje, které hominidi použili pro tyhle zářezy a nemáme ani jedince, který se tímto masem stravoval. Máme pouze kost se stopami, o kterých se domníváme, že nevznikly náhodou a že nevznikly v době, kdy už kost byla fosilizovaná. Přisuzujeme to kamennému nástroji, protože i v té rýze se nacházejí stopy po kameni.“

Vědci našli zmíněné zvířecí kosti nedaleko místa nálezu fosilie takzvané Lucy.

„Lucy patří k nejcennějším objevům, které jsme učinili. V Roce 1974 byla objevena téměř kompletní kostra ženy staré přibližně 25 let a vysoké kolem 110 centimetrů. Stala se klíčovou evidencí nejenom o australopitecus afarensis, ale o australopitécích vůbec.

Lucy byla alespoň podle BBC vegetarián. Předchůdci člověka, kteří možná pomocí pazourků obírali kosti, ale byli podle všeho masožravci.

„Je možné, že po tomhle nálezu budeme muset některé z našich předpokladů opravit a budeme muset přijmout třeba to, že maso hrálo mnohem důležitější roli už dříve, než jsme se domnívali,“ dodal Sládek.

Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme