Preventivní prohlídky na mamografu podstupuje jen zhruba polovina českých žen

Průměrně sedm žen u nás každý den zemře na rakovinu prsu. Převážná většina z nich stále kvůli tomu, že se na nádor přijde pozdě. Přitom mají ženy nad 45 let věku možnost nechat si prsa jednou za dva roky zdarma vyšetřit na mamografu. Tuto možnost ale loni podle dnes zveřejněných výsledků využilo jen 54 procent žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamograf | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Konkrétně si cestu na mamografické vyšetření našlo 555 300 žen, což je o něco více než loni.

„My máme samozřejmě radost z toho, že dochází alespoň 54 procent žen. Vždy s tím ale ruku v ruce jde takové mírné povzdychnutí, když vidíme, jaký je dopad návštěvy mamografického vyšetření na zdraví žen a jak téměř 50 procent žen na tato vyšetření nechodí. Takže na jednu stranu máme radost, ale na druhou stranu smutek, že by to mohlo být mnohem lepší,“ říká Miroslava Skovajsová, předsedkyně Asociace mamodiagnostiků a primářka Mamma centrum Háje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nutnosti pravidelných vyšetření na mamografu mluvila na Radiožurnálu Miroslava Skovajsová, předsedkyně Asociace mamodiagnostiků a primářka Mamma centrum Háje

Osvětové možnosti jsou podle ní již vyčerpány a díky nim se nepodaří více žen na screening dostat.

„Jednoznačně potřebujeme to, co mají všechny země, co screening zavedly. Tedy adresné zvaní. Jednou za dva roky přijde laskavý dopis, který připomene ženě, že má opět právo navštívit bezplatné screeningové vyšetření. To je ta cesta,“ uvádí Skovajsová.

Ukázalo se také, že nejvíce se do sreeningu zapojují ženy ve věku 45 až 49 let a pak účast postupně klesá.

„Riziko vzniku rakoviny prsu roste celý život. Nejvyšší riziko mají seniorky. U nich dokonce existuje riziko, že onemocní 350 žen na sto tisíc žijících. U žen v 45. roce života je to jen 150 žen na sto tisíc. Je proto potřeba, aby chodily všechny věkové skupiny a Česká republika je jediná na světě, která má screening otevřený i pro seniorky, pro ženy nad 70 let,“ dodává Skovajsová.

Andrea Skalická, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme