Při podezření na otravu houbami jeďte hned do nemocnice, radí lékaři

Každý rok se stovky lidí přiotráví houbami. Muchomůrka zelená, nejjedovatější houba, nedávno málem připravila o život mladý manželský pár. Zachránila je až unikátní transplantace jater v pražském IKEMu. Lékaři doporučují, aby lidé i se sebemenším podezřením na otravu z hub, okamžitě jeli do nemocnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muchomůrka zelená

Muchomůrka zelená | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Archenzo

Lidem, kteří snědí muchomůrku zelenou, ve většině případů hrozí smrt. Podle mykologa Jana Borovičky je proto nutné dávat pozor, abychom si tuto nebezpečnou houbu nespletli s těmi jedlými.

„Je to houba, která je zajímavá tím, že má poměrně hojně zastoupenou bílou varietu. To znamená, že klobouk není zelený, ale je čistě bílý, vlastně celá plodnice je čistě bílá. Takové houby potom mohou připomínat některé jedlé žampiony,“ upozorňuje Borovička.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, na co si dá pozor při sběru hub, natáčela redaktorka Zuzana Petráňová

Obě houby se od sebe přitom dají rozlišit. „Dospělé plodnice žampionů mají lupeny pod kloboukem vždycky tmavé, většinou tmavě hnědé, zatímco muchomůrky je mají po celou dobu vývoje plodnice čistě bílé,“ doplňuje mykolog.

Když některou z otrávených hub sníme, klíčovou roli hraje čas. Proto musíme co nejdřív rozeznat příznaky. „Otrava se pozná podle toho, že sníte houbovou polévku a za 6 hodin začnete zvracet a mít průjem. Pak je potřeba vyhledat nejbližší nemocnici,“ radí přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Bezpečnější jsou hřiby

Pokud máte sebemenší na otravu z hub, doporučuje Froněk jít do nemocnice raději dřív než později. „Pokud má někdo příznaky otravy houbami, tak je vždycky lepší to brát, že je to ta nejnebezpečnější varianta, a podle toho se k tomu chovat. Spíše než to jakýmkoli způsobem podcenit,“ dodává.

Závažných otrav z hub je neobvykle mnoho
Letos už potřebovalo protijed po požití smrtelně jedovaté muchomůrky zelené 10 lidí. Za celý loňský rok bylo takových pacientů 5, v roce 2011 jen 2. Uvedlo to toxikologické informační středisko pro ČTK.

Pokud se těm nejvážnějším otravám chceme vyhnout úplně, sbírejme jen hřibovité houby. „Hřib pozná každý. Je to houba, která má pod kloboukem rourky, někteří lidé tomu říkají trubičky, dírky nebo tečky. Hřiby obecně mohou být také mírně jedovaté, ale smrtelně jedovaté mezi nimi nejsou,“ říká mykolog Borovička.

Zejména hřib satan sice často obsahuje jedovaté látky, jsou ale odbouratelné teplem. „Důkladnou tepelnou úpravou se tyto toxiny rozloží a nejsou potom pro člověka nebezpečné. Podobné látky jsou koneckonců i ve václavce. Každý ví, že václavky se musí alespoň 20 minut tepelně upravovat,“ uzavírá Borovička.

Odborníci varují, abychom rozhodně nesbírali houby podle atlasu, ale jen ty druhy, které doopravdy dobře známe.

Hřib smrkový | Foto: Mária Pfeiferová

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme