Při příchodu nového roku spotřebují Vietnamci desítky tun rýžového dortu

Nečastěji prodávaným jídlem posledních dnů v Česku je banh chung. Desítky tun balíčků rýžového dortu s masem a zeleninou totiž spotřebují Vietnamci, a to kvůli Novému roku Hada. Dnes ho oslaví v rodinném kruhu a novoroční večeře bez obřadního rýžového pokrmu zabaleného v banánovém listu je nepředstavitelná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z vietnamských večerek v Praze

Jedna z vietnamských večerek v Praze | Foto: Vendula Kosíková

Ženy ovšem dort doma nepřipravují. „Ne, to vaří Vietnamci ve velkém v tržnicích. Balíček na stole je čtvercový, zelený a symbolizuje úrodnou zem. V dávných dobách si lidé mysleli, že země je čtvercová,“ říká Čang, která rýžové dorty úhledně zabalené v banánovém listu nakoupila s manželem Hoangem.

Vařit dort doma se kvůli náročnosti a času moc nevyplatí. Příprava zabere několik hodin a samotné vaření dortu trvá 12 hodin. Je vařený v páře, při tom nasaje chuť i zelenou barvu listu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vientamský rýžový dort se zajímal reportér Ĺubomír Smatana

Balíček rýžového dortu, který Čang před jídlem ohřála v mikrovlnné troubě, váží skoro jeden kilogram. Na nákup se tak musí autem, protože každá rodina nakoupí takových balíčků několik desítek.

„Třeba 50, 60 a to pak rozesíláme různě našim přátelům, obchodním partnerům a tak. Právě pro Vietnamce, kteří nežijí ve velkých českých městech, ale někde na venkově, je mnohem těžší se k tomu dostat. Takže pro ně je příjemné, že jim to někdo pošle,“ říká Hoang.

Jeden balíček novoročního rýžového dortu banh chung se na tržnicích prodává zhruba za 110 korun.

Ľubomír Smatana, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme