Příčinou dětské obezity může být virus

Teorie, podle které svou vinu na vlně obezity nesou viry, dostala novou podporu. Obezita je totiž pravděpodobnější u dětí, které prodělaly infekci jedním kmenem adenoviru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovat proti nadváze se dá různými způsoby | Foto: European Commission Audiovisual service

Virus AD36 patří mezi asi padesát známých kmenů adenovirů, které lidem způsobují respirační infekce a infekce zažívacího traktu. Je však zatím jediným adenovirem, který vědci podezírají z účasti na rozvoji obezity. Podezření ještě zesílilo poté, co vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles sledovali výskyt protilátek proti viru AD36 u skupiny 124 dětí a teenagerů ve věku mezi 8 a 18 let.

67 studovaných dětí lékaři označili za obézní. Protilátky, které svědčí o prodělané infekci adenovirem, vědci objevili u 19 dětí. A co je podstatné, 15 z nich spadalo do skupiny obézních. Naproti tomu ve skupině 57 dětí s normální váhou vědci objevili protilátky jen u 4 dětí. V průměru vážily děti, které prodělaly infekci virem AD36, o 23 kg více než děti, které se s virem nesetkaly. Taková nadbytečná váha by podle vědců byla důvodem k obavám v každém věku. U dětí je však problém zvláště citlivý a v budoucnosti může vyústit v rozvoj diabetu, srdečních chorob a onemocnění jater.

Virus AD36 v buněčných kulturách infikuje nezralé tukové buňky (pre-adipocyty) a urychluje jejich dozrávání a množení. Jestli je to však právě ten mechanismus, kterým virová infekce přispívá k rozvoji obezity, osvětlí podle vědců až další výzkum.


Zdroj: ScienceDaily, Pediatrics

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme