Případy horečky dengue jsou v Česku stále častější. Turisté se mohou nakazit i na jihu Evropy

V Česku přibývá lidí nakažených horečkou dengue. Od začátku letošního roku lékaři registrují 29 případů. To je za stejné časové období nejvíc v posledních deseti letech. Příznaky jsou podobné jako u viru zika - vysoká horečka a úporná bolest svalů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár | Foto: Fotobanka Pixabay, francok35

Horečka dengue je ale mnohem nebezpečnější, říká epidemiolog Rastislav Maďar:

„Pokud dojde k opakované infekci horečkou dengue, tak následky mohou být velmi závažné, až fatální. Dochází k tomu hlavně u některých rizikových skupin populace, malých dětí, těhotných žen, imunitně oslabených osob.“

Do roku 1970 byly větší epidemie dengue jen v sedmi zemích, v současnosti hrozí nákaza ve 128 státech, kde žije 40 procent světové populace. Ročně je na světě hlášeno 50 až 100 milionů případů nákazy.

Největší problém představuje dengue v Latinské Americe a v Asii. Komáři, kteří nemoc přenášejí, se ovšem vyskytují i v jižní Evropě. Nákazu si tak lidé mohou přivést například z ostrova Madeira, kde bylo v roce 2012 zaregistrováno přes 2000 případů dengue, a nemoc se rozšířila i na portugalskou pevninu a do dalších deseti evropských zemí.

Lék na virus dengue zatím neexistuje. „Repelent proto musí být i letos základní součástí lékárničky cestovatelů také při pobytu v Evropě,“ upozorňuje Maďar.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme