Proč lidé nejčastěji umírají na kardiovaskulární choroby? Odpověď hledá nová studie

Srdeční a mozkové příhody zabijí každoročně desítky tisíc Čechů. Nemoci oběhové soustavy jsou podle dlouhodobých zdravotnických statistik nejčastější příčinou úmrtí i v celé Evropě. Lékaři z pražské Thomayerovy nemocnice se teď snaží zjistit, proč to tak je.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Infarkt (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Chronické selhání srdce podle údajů kardiologické společnosti ročně postihne 400 tisíc Čechů. Zejména starší ročníky by proto neměly zanedbávat pravidelné kontroly.

„Jednou za dva roky k lékaři, krevní odběry, měření tlaku. Prevence nabývá na významu po 50. roku věku,“ zdůraznil už dřív předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský.

I přes kvalitnější zdravotní péči umírá podle lékařů na infarkty a mozkové příhody stále velký počet lidí. „Asi je to dáno spíš faktory životního stylu, než bezprostřední léčbou. I zde se ovšem rýsuje v posledních letech dramatický vývoj k lepšímu,“ naznačuje Jan Bruthans z pražské Thomayerovy nemocnice.

Potvrdit to mají i závěry nové expertní studie. Zapojí se do ní pacienti z devíti okresů, teď na podzim z Pardubicka.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme