Proč může snižování cholesterolu vyvolat depresi

Snižujete hladinu cholesterolu pomocí léků a stíhá vás deprese za depresí? Nová studie tento fenomén vysvětluje příliš nízkou hladinou cholesterolu v mozku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer st.

Takzvané statiny blokují enzym HMG-CoA reduktázu, který je klíčový pro syntézu cholesterolu. Snižují tak hladinu cholesterolu a používají se při léčbě některých poruch metabolismu tuků. Některé studie odhalily souvislost mezi užíváním statinů a zvýšeným výskytem depresí, ale příčiny tohoto jevu zatím zůstávaly neznámé. Výzkum však odhalil, že normální hladina cholesterolu je nezbytná pro správné fungování receptorů serotoninu. O tomto neurotransmiteru se už dlouho ví, že dokáže ovlivnit naši náladu a chování.

Dlouhodobý vliv snížené hladiny cholesterolu na receptory serotoninu studovali indičtí molekulární biologové. Využili kultury zvířecích buněk, které na svém povrchu nesly lidské receptory pro serotonin. Ukázalo se, že dlouhodobé působení statinů spojené s nízkou koncentrací cholesterolu navozuje změny ve struktuře a funkci receptorů. Jakmile vědci k buněčné kultuře přidali cholesterol, vrátila se funkce serotoninových receptorů do normálu. Výsledky studie, které zveřejnil odborný časopis Biochemistry, tak poprvé ukazují, proč může dlouhodobé užívání statinů a chronicky nízká hladina cholesterolu v mozku vyústit v úzkost a depresi.

Zdroj: ACS Biochemistry

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme