Proč v depresi vypadá svět mdle

Propadněte se do deprese a svět vám před očima přikryje našedlý mdlý příkrov. Je to proto, že deprese snižuje schopnost vnímání kontrastu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deprese

Deprese | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výzkumníci z německé Freiburské univerzity zkoumali vztah mezi lidským zrakem a duševním rozpoložením jeho majitele. K očím 40 lidí trpících depresemi a 40 zdravých lidí přiložili drobné elektrody. Pomocí nich měřili aktivitu v nervech, které spojují fotoreceptory na sítnici s optickým nervem. Účastníci studie seděli v matně osvětlené místnosti a pozorovali velkou „šachovnici“, u které se postupně snižoval kontrast mezi černými a bílými políčky. Plocha tak lidem doslova šedla před očima.

Elektrické signály, které přitom přicházely do optického nervu, byly u depresivních lidí mnohem slabší než u lidí, kteří depresí netrpěli. Výsledky studie tak ukázaly, že depresivní stavy zřejmě snižují schopnost vidět kontrast. Přitom platí, že čím těžší deprese, tím méně kontrastu. Vědci se domnívají, že příčinou je působení neurotransmiterů, které ovlivňují nejen náladu, ale také aktivitu zrakových nervů. Objev dobře vysvětluje, proč si pacienti s depresí stěžují na to, že se jim okolní svět zdá mdlý a šedivý. Podobná technika, jakou vědci použili při výzkumu, by se mohla uplatnit také v diagnóze prvních známek klinické deprese.

Zdroj: Biological Psychiatry, New Scientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme