Projekt 'Cizinky na úklid' upozorňuje na pracovní podmínky žen, které v Česku hledají práci

Máte zájem o milou, pilnou a nenáročnou pomocnici v domácnosti? Obraťte se na nás, vyzývala v posledních několika týdnech na webových stránkách nová pracovní agentura pod názvem Cizinky na úklid. A zájem projevilo několik set lidí. Slibovaných služeb se ovšem nedočkají. Agentura byla jen fiktivní součást kampaně, která měla upozornit na podmínky, za nichž jsou v Česku někdy zaměstnávány cizinky, které tu hledají práci. Projekt připravila společnost Člověk v tísni a Sdružení pro integraci a migraci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysávání, ilustrační foto

Vysávání, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Muris Kuloglija Kula

Kampaň měla za úkol zasáhnout podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové tu část veřejnosti, která nesleduje výstupy projektů sdružení:

Přehrát

00:00 / 00:00

O cílech kampaně mluvila ve vysílání Českého rozhlasu ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

„To znamená veřejnost, která se spíše věnuje četbě bulvárních médií, případně ta, která se příliš nezamýšlí, za jakých podmínek někdo někoho zaměstnává.“

Podle Faltové je sice dobré mít někoho, kdo nám doma pomáhá, ale je také dobré zaměstnat ať už Češku nebo migrantku za podmínek, které jsou férové: „Zajistit ji pracovní smlouvu, dodržovat to, na čem se dohodnete a respektovat její osobnost a soukromí.“

Sdružení pro integraci a migraci se zabývá mimo jiné i právním poradenstvím. Ženy se na něj obracejí až ve chvíli, kdy nastane problém.

„Mnoho těch žen pracuje nelegálně, bez smlouvy, přivydělává si tímto způsobem v šedé ekonomice. K porušování jejich práv, nezaplacení mzdy, určitému způsobu omezování a zasahování do soukromí jistě dochází,“ je přesvědčená Faltová.

Žehlení | Foto: Stock Exchange

Podle ní nemají ženy šanci se bránit.

„V České republice je to nastaveno tak, že v případě, že je cizinka zaměstnána legálně, tak je to vázáno na pracovní povolení, a to se váže k určitému výkonu daného místa, takže ve chvíli, kdy zaměstnavatel ukončí pracovní poměr, i když neoprávněně, tak ona ztrácí povolení k pobytu,“ vysvětluje Faltová.

Martin Křížek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme