Protilátka, která zastavuje vnitřní krvácení

Vědci z Ústavu lékařského výzkumu v Oklahomě (OMRF) našli nový způsob, jak zastavovat životu nebezpečné vnitřní krvácení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Histony (proteiny, na které se v buněčném jádře "namotávají" molekuly DNA)

Histony (proteiny, na které se v buněčném jádře "namotávají" molekuly DNA) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Richard Wheeler

Jejich výzkum přinesl zcela nový pohled na histony - tedy proteiny, na které se v buněčném jádře "namotávají" molekuly DNA. Z buněk se histony mohou uvolnit jak při poranění buňky, tak některých infekcích nebo cukrovce. V krevním řečišti histony ničí vnitřní výstelku cév, čímž mohou vyvolat nekontrolované a životu nebezpečné vnitřní krvácení. Tento objev mimo jiné vysvětluje, proč lidi, kteří utrpěli nějaké trauma, někdy postihne celá "kaskáda" vnitřního krvácení.

Jakmile si vědci uvědomili, že histony jsou pro krevní cévy toxické, začali hledat způsob, jak je zastavit. Objevili protilátku, která se dokáže na histony navázat a zablokovat tak jejich schopnost ničit krevní cévy. U pacienta s těžkým krvácením tak protilátka může zabránit multiorgánovému selhání. Zachraňovat životy by ale podle zprávy z OMRF mohla také v těžkých případech cukrovky nebo zápalu plic. Nyní je ve fázi preklinického testování na pokusných zvířatech a neobjevily se žádné vedlejší účinky, což znamená, že vědci mohou začít uvažovat o tom, že by protilátku odzkoušeli u lidí.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme