Průzkum: Skoro třetina mladých dává přednost bydlení u rodičů, chtějí ušetřit

Skoro třetina mladých Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let žije u rodičů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK, do kterého se zapojila asi tisícovka lidí. Naprostá většina - 97 procent - uvedla, že takzvaný "mamahotel" upřednostňují hlavně z ekonomických důvodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neplacená práce v domácnosti je často prací, kterou vykonávají ženy

Neplacená práce v domácnosti je často prací, kterou vykonávají ženy | Foto: public domain

„Vysvětlení je dost jednoduché – dosáhnout dnes sexu není problém, aniž jste ženatí nebo vdané. To myslím vytváří velkou roli,“ říká socioložka Jiřina Šiklová.

„Druhá věc je, že podle nich je to z ekonomických důvodů. Bytů je ale dost,“ uvádí.

Podle Šiklové je „mamánkovství“ typické spíše pro muže: „Muž by se u maminky asi příliš nepletl do domácnosti, když tak by jí něco pomohl. Kdežto žena chce mít svoji domácnost, proto to ženy nepreferují.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V České republice žije u rodičů necelá třetina mladých ve věku 20–30 let. O takzvaném mamahotelu mluví socioložka Jiřina Šiklová

Češi zůstávají ve svém rodném domově zhruba do necelých 27 let. Osamostatnit se před 25. rokem života chtějí nejčastěji lidé v Dánsku, Nizozemsku, Francii, Německu nebo Velké Británii.

U maminky naopak nejdéle bydlí třeba Slováci nebo Malťané a to i poté, co oslavili třicetiny. Vůbec nejpozději domácnost opouštějí Chorvaté, v průměru je to téměř ve 32 letech.

„Z domova nakonec Češi odejdou proto, že si najdou práci jinde, jdou za lepšími pracovními příležitostmi," dodává Šiklová.

Pavlína Nečásková, Tomáš Bystrý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme