Ptačí chřipka se rozšířila z Číny na Tchaj-wan, virus H7N9 už zabil 22 lidí

Nový virus ptačí chřipky H7N9 se rozšířil mimo pevninskou Čínu. Onemocněl jím 53letý obchodník z Tchaj-wanu, který se nakazil při své pracovní cestě v Číně. Podle lékařů je ve vážném stavu. Na virus už zemřelo 22 lidí a přes 100 dalších se léčí. Peking a Šanghaj, odkud většina nakažených pochází, už uzavřely všechny trhy s živou drůbeží. Desinfekce a kontroly se provádí ale i na letištích, ve školách a veřejných prostorách. V Hongkongu zatím podobné normy nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trh s drůbeží v Hongkongu

Trh s drůbeží v Hongkongu | Foto: Kateřina Procházková

„Ne, nebojím se a kuřata tady kupuji," říká jedna z žen na největším potravinovém trhu v Hongkongu.

I přesto, že panika na pevninské Číně roste, lidé tady jsou klidní a hygienické předpisy příliš neřeší. „Žádný případ ptačí chřipky tady nemáme. Neprodáváme totiž živou drůbež, jen zmrazené nebo chlazené kusy. Vařením se navíc virus zničí,“ vysvětluje prodavačka Ng.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na drůběžím trhu v Hongkongu natáčela zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Na pult jí právě mezi kusy masa vyskočila zrzavá kočka. Nikoho to ale nezneklidňuje. Stejně tak to, odkud zmrazená kuřata pochází.

Další z žen ve frontě je ale všetečnější a dožaduje se kusu masa z chladícího boxu, a ne visícího na háku.

„Já se tedy bojím. Hlavně jídla dováženého z Číny. Většinou je totiž nebezpečné a nezdravé. Potraviny odtamtud nebyly dobré nikdy, ale teď je to ještě horší,“ svěřuje se s obavami.

Přestala prý také chodit s rodinou do oblíbených kachních restaurací a fastfoodu, kde prodávají kuřecí. Je-li to ale dostatečná ochrana před nakažením, je těžké říci.

Virus H7N9 je jednou z podskupin chřipkových virů, které běžně kolují mezi ptáky. Zatím nebyl zjištěn jeho přenos z člověka na člověka. Není známa ani cesta přenosu a neví se, co je zdrojem nákazy. Jiný kmen ptačí chřipky, H5N1, zabil před 10 lety po celém světě téměř 400 lidí.

Hygienici toho totiž o novém viru H7N9 moc nezjistili. Neví, zda se přenáší z člověka na člověka, a odkud pochází. Mate je také absence viditelných příznaků u nakažené drůbeže.

Podle Světové zdravotnické organizace je tento kmen ptačí chřipky jedním z nejsmrtelnějších svého druhu a přenáší se snáze než kmen H5N1, který před 10 lety zabil po celém světě téměř 400 lidí. V největším ohrožení jsou prý lidé nad 60 let.

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martiny Havlíčkové je nebezpečná hlavně adaptace viru H7N9 na savce a schopnost přenášet se mezi lidmi.

„Tento kmen se vygeneroval ze tří donorských ptačích kmenů a od začátku vykazuje výrazně vyšší afinitu k savčím buňkám, ačkoliv primárně zůstává patogenem ptačím a mezi lidmi se nepřenáší,“ varuje lékařka.

Vladimír Kroc, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme