Řada Čechů by kvůli protonovému ozařování už nemusela cestovat. VZP nabídla léčbu proplácet

Všeobecná zdravotní pojišťovna poslala Protonovému centru na Bulovce návrh smlouvy, podle které by pacientům s rakovinou mohla začít proplácet léčbu. Pojištěnci by tak už nemuseli na terapii jezdit až do německého Mnichova. VZP tím chce zakopat válečnou sekeru a ukončit právní spor o smlouvu z roku 2006, který domluvu mezi centrem a pojišťovnou znemožňuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístroj s gantry a pacientem

Přístroj s gantry a pacientem | Foto: Osobní archiv Jiřího Kubeše

Všeobecná zdravotní pojišťovna je připravená posílat své klienty, kteří se léčí s rakovinou, do Protonového centra v Praze. Až do teď to odmítala a platila raději léčbu v Mnichově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ke sporu i k protonové léčbě samotné přinesla redaktorka Zuzana Vlčková

„Navrhujeme uzavření nové smlouvy, která vychází z doporučení Společnosti pro radiační onkologii, České onkologické společnosti a Pediatrické onkologické společnosti,“ potvrzuje mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Pokud si centrum bude účtovat za ozařování paušální platby, které navrhla pojišťovna, nic by podepsání smlouvy nemělo bránit. Zástupci Protonového centra se ale zatím k návrhu nevyjádřili.

„VZP poslala včera ve večerních hodinách nabídku smlouvy na léčbu pacientů, nicméně vedení rozhodlo, že potřebuje nějaký čas, aby smlouvu prostudovalo a připomínkovalo,“ vysvětluje Vladimír Šulc z centra.

Protonová léčba má svá pozitiva

Protonová léčba se využívá hlavně u dvou typů onemocnění, respektive léčby. Tím prvním jsou případy, kdy při ozařování hrozí velké nebezpečí dalšího poškození. To je ozařování dětí, nádory mozku, míchy nebo prostaty. U druhé skupiny nádorových onemocnění se podle Jiřího Kubeše, hlavního lékaře této terapie v Protonovém centru, léčba teprve rozvijí:

„Konvenční radioterapie u nich nedokáže dodat dostatečně vysokou dávku tak, aby byla slušná šance na lokální efekt ionizujícího záření. Řadíme tam nádory plic, slinivky břišní nebo jícnu. Do budoucna třeba nádory jater.“

Výhodou protonové terapie by měla být snížená pravděpodobnost poškození zdravých tkání a lepší kontrola oblasti nádoru. Jinak řečeno, paprsek by měl zasáhnout jen zhoubný nádor.

Přístroj s gantry | Foto: Osobní archiv Jiřího Kubeše

Ne všichni ale jsou protonovou léčbou tak nadšení. S běžnou radioterapií ji porovnává odborník na onkologickou péči Michael Brada, který působí v královské Marsdenově nemocnici v Londýně:

„Protony léčí úplně stejným způsobem. Jediná výhoda je, že fyzicky ta radiace cestuje jen kratší cestu než fotony.“

Protonovou léčbu už podstoupily tisíce pacientů, ale klinické studie dosud neprokázaly, že by tato léčba měla vyšší úspěšnost - ať už v rychlejším uzdravení pacienta nebo v odstranění recidivy. Čili není prokázané takzvané zlepšení přežití, a dokonce ani výrazné omezení vedlejších účinků.

Jeden z předních onkologických odborníků Michael Brada sice není k protonové léčbě vyloženě skeptický, ale varuje před tím, aby se k ní lidé příliš neupínali a nezavrhli kvůli tomu další, třeba chirurgická řešení.

Zuzana Vlčková, Matěj Skalický, Martin Karlík, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme