Raději se na maraton jen dívejte, doporučují lékaři netrénovaným amatérům

Na mezinárodní maraton, jednu z největších běžeckých událostí sezóny, se do Prahy tradičně sjíždějí tisíce běžců včetně těch vrcholových. Vyzkoušet si náročnou trať láká i nepřipravené amatéry. Lékaři však důrazně varují, aby se o to raději vůbec nepokoušeli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maratónci se vydávají na trať

Maratónci se vydávají na trať | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Na trati dlouhé přes 42 kilometrů startují každý rok kromě vrcholových sportovců i amatérští běžci. Odborníci ale upozorňují, že pro ty, kteří pravidelně netrénují, představuje maraton velké riziko.

Sportovní lékař Miloš Matouš říká, že na takový výkon by se měl sportovec připravovat aspoň hodinu až dvě obden.

„Měl by pravidelně běhat a dále, aby zabezpečil funkčnost svalů dolních končetin, aby byly správně protažené, aby se nepřetěžovaly klouby. My hovoříme o svalové balanci,“ vysvětluje Matouš.

Lidé, kteří po celý uplynulý rok pravidelně nesportovali, by se podle odborníků měli zúčastnit maratonu jen jako diváci.

Pražský maraton si vyžádá mimořádná dopravní opatření. K dispozici je bezplatná infolinka

Číst článek

V extrémních případech by je to totiž mohlo stát zdraví nebo dokonce život. Řada zdravotních obtíží, například srdeční porucha, může o sobě dát vědět až mimořádné zátěži.

„Například v letošním roce byly těžké virózy, které postihovaly srdeční svalovinu a mnohdy jsou příčinou takzvané myokarditidy nebo endokarditidy,“ připomíná Matouš s tím, že právě to se může projevit teprve až při extrémním fyzickém nasazení.

Lenka Jansová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme