Rakouský parašutista chce seskočit na zem až z okraje vesmíru

Rakušan Felix Baumgartner chce dostát pověsti ‚muže, který skočí odkudkoli‘. Chystá se skočit až se samotného kraje vesmíru. Dvaačtyřicetiletý letec a parašutista se v létě pustí z výšky 36 576 metrů. V rozhovoru pro BBC říká, že na svém pokusu spolupracuje se špičkovými věci. Jak ale přiznává, u skoku bude spousta neznámých, nejrizikovější bude fáze volného pádu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parašutisté

Parašutisté | Foto: aeroklub.ji.cz

„Nejnebezpečnější bude volný pád. Až vyskočím, tak během prvních 30 vteřin poletím tak rychle, že překročím rychlost zvuku. Vlastně pořádně nevíme, co se v té chvíli stane s mým tělem, jak na to bude reagovat. To je pro nás velká neznámá a nejobávanější část celé mise,“ říká Baumgartner.

Felix Baumgartner se stane prvním člověkem, který bez technického vybavení poletí rychleji než zvuk. Na seskok se letec a parašutista chystá už dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakušan Felix Baumgartner mluví o svém plánu na rekordní seskok

„Spolupracuji s nejlepšími odborníky. V týmu je také Joe Kittinger, který udělal padákový seskok z dosud nejvyšší výšky, a to už v 60.letech. Vyskočil z více než 31 tisíc metrů a jeho pomoc a poznatky jsou pro mě hodně významné. Takže by to mělo dobře dopadnout,“ pokračuje Baumgartner.

Pokud se seskok podaří, překoná Baumgartner hned čtyři světové rekordy - volný pád z nejvyšší výšky, nejdelší volný pád a nejvyšší rychlost ve volném pádu. Čtvrtý rekord je nejvyšší vzlet balonu s lidskou posádkou. Do výšky 36 kilometrů ho vynese speciální balón, podobný tomu, který používají meteorologové.

„Nahoru mě vynese heliem plněný balón. Stoupání bude trvat asi tři hodiny, já budu po tu dobu ve speciální přetlakové kapsli. Až dostoupáme do kýžené výšky, z kapsle vylezu ven, možná se pomodlím a skočím,“ vysvětluje parašutista.

Už před dvěma lety začali pro Felixe Baumgartnera odborníci vyvíjet speciální skafandr, podobný tomu, který používají kosmonauti.

„Abych podmínky v té výšce přežil, musím mít speciální tlakový skafandr se zásobami kyslíku. Ve skafandru jsou dva padáky a dvě nádoby s kyslíkem, který vydrží asi na deset minut. Při výstupu do výšky budu dýchat kyslík z kapsle, která zůstane v balónu. Až z kapsle vylezu, budu mít tedy kyslík jen na deset minut, takže nebudu mít moc času, abych si užil pohled z výšky,“ uvádí Baumgartner.

Volný pád

Seskok bude trvat jen pár minut, protože naprostou většinu parašutista poletí volným pádem.

„Pokud všechno půjde podle plánu, volným pádem poletím asi pět a půl minuty, aniž bych použil padák. Pokud by se něco pokazilo a já začal rotovat, mám s sebou speciální padák, který se automaticky vysune a zachrání mi život,“ říká dobrodruh.

A co na to říkají jeho rodiče? „Máma z toho není dvakrát nadšená. Ale to nebyla ani tehdy, když jsem jí v šestnácti letech řekl, že začnu skákat padákem. Za 20 let si už na to ale zvykla a ví, že ke skákání přistupuji zodpovědně. Zná také složení mého týmu a ví, že tam jsou odborníci na slovo vzatí. Teď je trochu víc v klidu, ale víte, vztah mezi matkou a synem je trochu zvláštní a tak vím, že se o mě stále trochu bojí,“ dodává Felix Baumgartner.

Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme