Rakovina může přecházet z matky na dítě

Případ jedné japonské ženy dokazuje, že rakovina matky se výjimečně může přenést i na nenarozené dítě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka s dítětem (ilustr. foto)

Matka s dítětem (ilustr. foto) | Foto: Corbis

Otázka, jestli je možné, aby se plod v děloze "nakazil" matčinou rakovinou, zaměstnává vědce už více než 100 let. Přechod rakovinných buněk přes placentu je sice možný, ale imunitní systém dítěte by teoreticky měl tyto buňky rozpoznat jako nepřítele a zlikvidovat je. V praxi je ale známo asi 17 případů, kdy matka a dítě sdíleli stejný typ rakoviny - nejčastěji leukémii nebo zhoubný kožní nádor melanom.

Zatím posledním případem je japonská matka a její dítě, u kterých se krátce po porodu rozvinula leukémie. Genetická analýza potvrdila, že leukemické buňky matky i dítěte obsahují stejnou genovou mutaci. Rovněž ukázala, že dítě tento gen nezdědilo od matky, ale od zdravého otce. To znamená, že přes placentu musel proniknout klon matčiných leukemických buněk, který se začal množit v dětském organismu.

Vědci také zjistili, proč si s nádorovými buňkami matky imunitní systém dítěte nedokázal poradit. Leukemické buňky postrádají některé úseky DNA, které určují buněčnou identitu. Bez této "jmenovky" byly pro imunitní systém neviditelné a unikly likvidaci. Autoři studie říkají, že podobné případy jsou nesmírně vzácné a šance, že by se matčino nádorové onemocnění přeneslo na dítě, je jen velmi slabá.

Výsledky studie popisuje článek, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme