Rakovina prostaty může souviset s retrovirem

Vědci objevili spojitost mezi retrovirovou infekcí a rakovinou prostaty, která je v Evropě druhým nejčastějším typem zhoubného nádorového onemocnění u mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podezřelým retrovirem je virus označovaný zkratkou XMRV | Foto: Public Library of Science (PLoS), CC BY 2.5

Podezřelým retrovirem je virus označovaný zkratkou XMRV (xenotropic murine leukemia virus-related virus), který zřejmě může být přenosný pohlavním stykem. Vědci jej objevili ve více než čtvrtině ze 300 zkoumaných vzorků nádorů prostaty. V článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences uvádějí, že virus je přítomný především u agresivních forem rakoviny prostaty a zřejmě se nějakým způsobem přímo podílí na vzniku nádoru.

Podle výsledků sekvenování jeho genomu se zdá, že virus patří do rodiny takzvaných gammaretrovirů. Její příslušníci vyvolávají leukémie a sarkomy u mnoha druhů živočichů, ale až dosud nebylo prokázáno, že by se některý z nich podílel na vzniku rakoviny u lidí. Objev ale přináší i dobré zprávy, protože virus může sloužit jako diagnostický marker a vědci nevylučují ani vývoj nové terapie nebo vakcíny. Jako vzor přitom uvádějí nově vytvořenou vakcínu proti lidským papilomavirům (HPV), které způsobují rakovinu děložního krčku.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme