Rakovinou tlustého střeva trpí v Česku stále mladší lidé, tvrdí studie IKEM

Jedna z nejobávanějších nemocí v Česku - rakovina tlustého střeva - ohrožuje stále mladší lidi. Ukazuje to studie, kterou dal Českému rozhlasu k dispozici pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Podle ní lékaři objevili rakovinu nebo předzhoubné stadium u více než 15 procent vyšetřovaných pacientů nad 45 let. Výjimkou nejsou ani čtyřicátníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina tlustého střeva | Foto: Hana Ondryášová

Rizikové faktory jsou jasné - genetika, mužské pohlaví, alkoholismus, kouření a obezita.

Přesto lékaři přiznávají, že jednoznačné vysvětlení, proč krutá diagnóza postihuje hlavně Čechy, Slováky a Maďary, neznají.

V Česku hradí pojišťovna preventivní vyšetření lidem nad 50 let. Přesto z nich chodí jen asi pětina. Pacienti by už od léta měli dostávat do schránek adresnou pozvánku na preventivní vyšetření. Některé by to přesvědčilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku rakoviny tlustého střeva se zajímala Lenka Jansová

„Každý v 50 letech dostane dopis. Když neodpoví, dostane upomínku. Vše se odehrává a analyzuje centrálně. Tento systém, který není vůbec jednoduchý, má řadu úskalí, ale který ve světě existuje, by se měl v Čechách v následujících měsících zavést,“ říká přednosta kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEMu Julius Špičák.

Podle lékařů se z rakoviny tlustého střeva vyléčí celých 90 procent pacientů, pokud se ale na nemoc přijde včas. Velký význam prevence dokazuje také šéf gastroenterologického oddělení v litoměřické nemocnici Petr Svoboda.

„Pakliže provedeme vyšetření preventivně a najdeme polyp, kde už jsou buňky, které mají nádorový charakter, tak vlastní odstranění polypu je léčebným výsledkem, zachrání život a pacient může žít naprosto konformní život,“ popisuje.

Vyšetření nemusí být nepříjemné

Pacienti většinou na prevenci nechodí, protože se bojí, že jim bude vyšetření nepříjemné. K testu na skryté krvácení ve stolici přitom stačí odevzdat vzorek praktickému lékaři.

„Vyšetření je dnes v Čechách velmi snadno dostupné, síť endoskopických pracovišť je velmi hustá a počet vyšetření na celou populaci je jeden z největších na světě vůbec,“ potvrzuje Špičák.

Vyšetření tlustého střeva ohebnou trubicí trvá v průměru čtvrt hodiny. Tlumicí injekce je ale podle lékařů při koloskopii nejen možná, ale i běžná.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme