Rakušan Baumgartner skočil z výšky 39 kilometrů a překonal rychlost zvuku

Hned několik světových rekordů si na svůj účet připsal rakouský parašutista Felix Baumgartner. Jako první člověk skočil z výšky 39 kilometrů a překonal rychlost zvuku. Po několika minutách přistál v pořádku na zemi v Novém Mexiku ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Felix Baumgartner před seskokem obrazovce v centru Mission Control | Zdroj: ČTK

Rakušan Felix Baumgartner může být spokojený, první rekord překonal už tím, že vystoupal s balónem do výšky přes 39 000 metrů, druhý pak, když v této výšce vyskočil z gondoly ve speciálním přetlakovém skafandru.

Stal se také prvním člověkem na světě, který překonal volným pádem rychlost zvuku. Hodnoty 1127,6 kilometru v hodině dosáhl podle televizních záběrů 40 vteřin poté, co opustil gondolu.

Nepodařilo se mu ale získat prvenství v délce letu volným pádem. Padák se mu otevřel po 4 minutách a 19 sekundách. Stávající rekord za použití speciálního obleku je 4 minuty a 55 sekund.

Do stratosféry vynesl 43letého dobrodruha v tlakové kapsli heliový balón. Do výšky 39 kilometrů stoupal zhruba dvě a půl hodiny. Z ní se po osmé hodině večer SELČ vrhl k Zemi. “Milujeme tě Felixi!," vykřikl dav, když se vrhl z gondoly.

První pokus se měl odehrát již v úterý 9. října, kvůli nepříznivému počasí byl ale odložen.

Vít Pohanka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme