Rezistence na antibiotika vznikla v pravěku

Rezistence vůči antibiotikům vznikla nejméně 30 000 let předtím, než Sir Alexander Fleming objevil penicilin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Thomas Picard

První antibiotika vznikla před necelými sto lety a vědci byli zaskočeni rychlostí, s jakou se u bakterií objevovala rezistence. Problém s vysoce odolnými kmeny bakterií je ožehavý i dnes a důležitá otázka je, kde se rezistence vlastně vzala. Při hledání odpovědi využili vědci z kanadské McMaster Univerzity vzorky DNA bakterií, které se společně s pravěkými rostlinami, mamuty, koni a bizony zachovaly ve věčně zmrzlém permafrostu kanadského teritoria Yukon. Stáří těchto nálezů vědci určili na 30 000 let.

V DNA bakterií pravěkých bakterií objevili geny pro rezistencí vůči silnému antibiotiku vankomycinu. Vědci podle nich v laboratoři vytvořili molekuly proteinů a zjistili, že mají stejnou strukturu a funkci jako u dnešních rezistentních bakterií. Objev znovu dokazuje, že látky s antibiotickými účinky jsou přirozenou a velmi starou součástí ekosystémů. Bakterie se jim naučily bránit dlouho předtím, než jsme se je my naučili využívat. Otázku, kdy to bylo, snad rozřeší další výzkum. V něm se vědci chtějí zaměřit na bakterie z vrstev permafrostu starých jeden milion let.

Zdroj: McMaster University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme