Rozdíly mezi mužskou a ženskou lebkou se ztrácejí

Lebky současných mužů a žen jsou si podobnější, než byly před čtyřmi staletími. Dokazuje to výzkum ostatků z Pyrenejského poloostrova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidské lebky

Lidské lebky | Foto: Captain Budd Christman, NOAA Corps

Znalost toho, jak se od sebe liší lebky lidí z různých oblastí, je velice užitečná nejen pro antropology a jejich akademický výzkum, ale také pro kriminalisty, kteří potřebují identifikovat lidské ostatky. Antropologové ze Severokarolínské státní univerzity nyní prozkoumali více než 200 lebek, které pocházejí ze Španělska. Ty nejmladší se datují do minulého století, nejstarší pamatují 16. století. Výsledky statistické analýzy takzvaných kraniofaciálních prvků, které podmiňují strukturu obličeje, ukázaly zajímavou věc.

V 16. století se mužská tvář lišila od ženské daleko víc, než tomu bylo u Španělů a Španělek žijících v minulém století. Jinými slovy, rozdíly mezi lebkami obou pohlaví se během několika posledních staletí zřejmě začaly stírat. Změny jsou ovšem výraznější u žen než u mužů – například obličejové struktury moderních Španělek jsou výrazně větší, než byly v 16. století. Tento jev zřejmě pramení z lepší výživy a dalších faktorů, které souvisejí s životním prostředím.

Zdroj: ScienceDaily, Forensic Science International

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme