Roztroušená skleróza je i sezonní záležitost

Riziko, že někdo z nás dostane roztroušenou sklerózu, neovlivňují jen genetické faktory, ale také období, ve kterém se člověk narodil. Podle nové studie může být důvodem nedostatek vitamínu D.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímky řezu mozku z magnetické rezonance v měsíčních intervalech. Světlé skvrny indikují aktivní poškození (léze)

Snímky řezu mozku z magnetické rezonance v měsíčních intervalech. Světlé skvrny indikují aktivní poškození (léze) | Foto: public domain, Brookhaven National Laboratory

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Nemoc se nejčastěji objevuje u mladých dospělých lidí a statistické studie dokazují, že nejvíc pacientů se narodilo v jarním období. Vědci proto považují za velmi pravděpodobné, že riziko vzniku roztroušené sklerózy ovlivňuje nějaký environmentální faktor. Podle nové studie tento sezónní efekt zprostředkovává alela (forma genu) HLA-DRB1*15, která v evropské populaci patří mezi rizikové faktory roztroušené sklerózy.

Alela HLA-DRB1*15 je součástí systému označovaného za hlavní histokompatibilní komplex, který ovlivňuje komunikaci mezi buňkami imunitního systému a jiných orgánů. Aktivitu alely ovlivňuje množství vitamínu D, který má organismus k dispozici. Produkce vitamínu D ale v různých obdobích roku kolísá a na jaře bývá jeho hladina nejnižší. Vědci se proto domnívají, že deficit vitamínu D na konci matčina těhotenství může u dítěte přispívat k vyššímu riziku onemocnění roztroušenou sklerózou. Tento závěr souhlasí i s výsledky jiných studií, podle kterých nedostatek "déčka" narušuje schopnost organismu vyřadit a zničit takové buňky imunitního systému, které nedokážou správně rozeznat vlastní buňky a mohly by jim být potenciálně nebezpečné.

HLA-DRB1 (zeleně), součást hlavního histokompatibilního komplexu | Foto: public domain

Zdroj: Faculty of 1000 Medicine, Neurology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme