S cukrovkou se léčí 8 procent populace, další tisíce lidí o své nemoci neví

Dnes je Světový den cukrovky. Diabetes zasahuje do života téměř každé české rodiny. Jen loni se s ním v Česku léčilo víc než 840 tisíc pacientů. Podle odhadu má ale cukrovku čtvrt milionu lidí, kteří o tom nevědí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Glukometr na měření hladiny cukru v krvi (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Moje babička měla cukrovku, moje matka na ni zemřela a u mě se to samozřejmě projevilo,“ říká pan Vladimír Přikryl, který je jedním z mnoha lidí, kteří se u nás léčí s cukrovkou druhého typu. V loňském roce se u nás léčilo s cukrovkou přibližně osm procent populace.

„I z mladších osob je téměř každý ohrožený. Pokud se to nedotkne jeho, dotkne se to někoho z jeho příbuzných, známých nebo přátel. Můžeme očekávat, že budeme mít 10 procent pacientů někdy okolo roku 2022,“ tvrdí diabetolog Martin Prázdný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Skalická

Podle něj existuje mnoho lidí, kteří o tom, že mají cukrovku, vůbec nevědí. „Zejména proto, že diabetes v časných stádiích je prakticky nebolí, neobtěžuje a je to jen laboratorní hodnota. Těchto pacientů bude v české populaci kolem 250 tisíc,“ odhaduje Prázdný.

Vyšetření hladiny cukru v krvi by se mělo u zdravého člověka dělat v rámci preventivních prohlídek jednou za dva roky.

„Vyšetření je téměř bezbolestné, odebírá se krev z kapiláry, je to pouze malé píchnutí do prstu. Přístroje dokážou glykémii změřit během pěti vteřin,“ říká zdravotní sestra Pavla Kafková.

Diabetes charakterizuje vyšší hladina krevního cukru. Při cukrovce I. typu slinivka neprodukuje inzulin, který hladinu krevního cukru snižuje. Při cukrovce II. typu vytváří slinivka inzulinu nadbytek a hormon neúčinkuje. Druhý typ má 80 až 90 procent pacientů.

Člověk, který už má hraniční hodnoty, by se měl podle ní vyhýbat volným cukrům. „Sladké pečivo, sladkosti by měl z jídelníčku vyloučit a nahradit ovocem a zeleninou,“ dodává Pavla Kafková.

Světový den cukrovky připadá na den narození kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který stál spolu s Charlesem Bestem u objevu inzulinu.

Igor Maňour, Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme