Saunování se nemusejí vyhýbat ani děti. Potřebují ale specifické podmínky

O saunování je největší zájem v zimních měsících. Vyhýbat se mu nemusí ani děti. Stejně jako u dospělých jim pravidelné návštěvy sauny mohou pomoci posílit imunitu a oběhový systém. Jen se jim musí nastavit trochu jiná pravidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápisy sauna jsou ve Finsku takřka všude | Foto: Veronika Malá

„Do sauny chodím nejvíc s babičkou,“ říká jedenáctiletá Amálie, která si myslí, že sauna pomáhá, když má rýmu.

„Líbí se mi, že je tam teplo. Nelíbí se mi, že je tam někdy moc teplo,“ dodává Amélie.

Právě vysoká teplota v sauně by mohla být pro některé děti nepříjemná.

„Dětská sauna má 60 stupňů, tudíž je to velmi příznivé prostředí,“ popisuje ředitel jednoho z českých akvaparků Radek Steinheizel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O saunování dětí natáčela Eva Rajlichová

I když prý ve Finsku se saunují děti skoro od narození, jako vhodný věk pro to uvést dítě do sauny se uvádí nástup do školky, tedy kolem tří let.

„Při sanování dětí je velmi důležité, aby rodiče nebo učitelky dbali základních pravidel. Děti nevydrží tolik co dospělí. Děti by měly využít saunu s nižší teplotou. Pokud tam není možnost výběru, měly by děti sedět na nejnižší úrovni lavic. Nejlépe, aby děti ležely, aby se tělo prohřívalo rovnoměrně,“ vysvětluje Steinheizel.

Na děti má saunování stejně blahodárný vliv jako na dospělé, riziko představuje pouze u jedinců s chronickými onemocněními, uvádí lékař Pavel Hanka. Podle něj je potřeba pacienty zajistit léky, které používají a dávkovat sanování postupně.

Rodiče nebo pedagogický dozor by měli dětem po saunování zajistit dostatečný příjem tekutin, jako ideální nápoj se doporučuje vlažný čaj.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme