Senát nedal Češkám možnost užívat příjmení v mužském tvaru

Česky nadále nesmí oficiálně používat příjmení v mužském tvaru. Výjimka zůstává pouze cizinkám nebo Češkám, které se za cizince provdají nebo žijí trvale v zahraničí. Rozhodl o tom Senát, který novelu zákona z dílny senátorů ODS odmítl těsnou většinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena za počítačem

Žena za počítačem | Foto: Free Digital Photos

Cílem novely bylo, aby si Češky mohly o svém příjmení rozhodnout samy, bez diktátu úřadů, a používat i ta bez koncovky -á či –ová.

„Je to jedna z drobností, kterými by bylo možné odstranit určité zbytečné obtěžování občanů a rozhodování o tom, co si podle mého soudu umějí nejlépe rozhodnout sami. A to je, jak se žena bude jmenovat. Na tom se jistě dohodne se svým partnerem, ale nevím, proč by k tomu měl nějaký úřad dávat potvrzení,“ vysvětlil svůj záměr senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor za ODS Jiří Oberfalzer v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Možnost ponechat si nepřechýlené příjmení tak mají nadále pouze Češky, které se provdají za cizince nebo žijí trvale v zahraničí.

„Za posledních dvacet let došlo v tomto směru k řadě kroků, které to liberalizují, ale stále ještě trvá, že musíte splňovat nějaké podmínky, abyste měla nárok jmenovat se podle toho, jak vám to vyhovuje,“ říká Oberfalzer.

Podle oponentů návrhu by ale zákon předbíhal přirozený vývoj jazyka. Upozornila na to předsedkyně ústavní komise Senátu Eliška Wagnerová. Podle ní by tuto novinku stejně prakticky nikdo nevyužíval.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme