Sítnice z kmenových buněk

Japonským vědcům se podařilo vypěstovat sítnici z myších kmenových buněk. Tento úspěch by mohl otevřít cestu k léčbě některých druhů slepoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oko | Foto: Věra Luptáková

Sítnice je tenká vrstva uvnitř oka, která obsahuje světločivné buňky. Pokud se poškodí nebo zdegeneruje, znamená to částečnou, či úplnou ztrátu zraku. Japonští vědci však říkají, že za pár let bude možné nefunkční sítnici nahradit uměle vypěstovanou tkání. Myší embryonální kmenové buňky stimulovali k proměně na různé typy buněk sítnice. Na Petriho miskách je přitom pěstovali spolu s matrixovým proteinem, který podporuje formaci tkáně. Kmenové buňky se nejprve zformovaly do podoby váčku či „blobu“ tvořeného časnými sítnicovými buňkami.

Během dalších týdnů tento útvar narostl a začal se měnit na takzvaný optický váček, který známe z raných fází vývoje oka. Z něj pak stejně jako ve skutečném embryu vznikl předstupeň zralé sítnice - struktura ve tvaru pohárku se dvěma vrstvami buněk, které nakonec vytvořily tkáň sítnice. Její schopnost reagovat na světlo vědci zatím netestovali. Dřívější studie, které prokázaly, že embryonální sítnici je možné úspěšně transplantovat dospělým hlodavcům, však vyvolávají určitý optimismus.

Zdroj: Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme