Složení pylu ve vzduchu monitorují pylové lapače

Po dlouhé zimě naplno začala pylová sezóna. Alergici by měli začít sledovat, jaké pyly se v ovzduší vyskytují, aby mohli v případě potřeby omezit vycházky nebo větrání. Jaké pyly se právě ve vzduchu vyskytují, monitorují takzvané pylové lapače. Jeden z nich je i v Praze na střeše Státního zdravotního ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čmelák zemní obalený zrnky pylu | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, P7r7

„Princip lapače je, že nasává určitý průchod vzduchu včetně pylu na pásku,“ vysvětluje Ivana Fayová, jak pylový lapač funguje.

Následně pásku Fayová společně s Petrou Hofmanovou stříhá podle jednotlivých dnů, dává ji na sklíčka a barví gelem.

„Na sklíčko se dá preparát, na to se přiloží páska a přicvakne se to dalším sklíčkem. Pak se to nechá usušit a dá se to pod mikroskop,“ popisuje postup Fayová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pylových lapačích informuje redaktorka Tereza Bartůňková

Tento postup se podle ní dodržuje proto, aby se pyly zabarvily a byly lépe viditelné. Pod mikroskopem se pak pylová zrna za jednotlivé dny spočítají a zaznamenají do tabulky.

Jak dodává, existuje 57 sledovaných typů pylů, například v Praze se ale všechny nevyskytují.

Údaje o pylech v ovzduší i předpověď na další dny pak slouží jak lékařům, tak i pacientům alergikům. Ti si informace mohou přečíst na internetu nebo je dostávat sms zprávou.

Alergikům začal boj s nejagresivnějším jarním alergenem, břízou

Číst článek

Tereza Bartůňková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme