Složka mateřského mléka zabíjí rakovinné buňky

Jedna z mnoha složek lidského mateřského mléka zřejmě dokáže zabíjet rakovinné buňky. A to v buněčných kulturách i v organismu pacientů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení

Kojení | Foto: SINC

Lidské mateřské mléko má velmi komplikované složení a úlohu některých jeho složek zatím pořádně neznáme. Před několika lety švédští vědci z univerzit v Göteborgu a Lundu, kteří studovali antibakteriální vlastnosti mateřského mléka, objevili nový typ sloučeniny. Skládá se z proteinů a mastných kyselin, které se v mléce přirozeně vyskytují a spontánně se skládají do větších komplexů. Laboratorní experimenty ukázaly, že tyto komplexy mají pozoruhodné účinky: zabíjejí kolem 40 různých typů nádorově změněných buněk, zatímco zdravé buňky nijak neovlivňují. Látka proto dostala jméno HAMLET, což je zkratka z Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells (lidský alfa laktalbumin letální pro nádorové buňky).

Po několika letech výzkumu jsou k dispozici také první výsledky testů na lidech, kteří trpí rakovinou močového měchýře. Po každém podání sloučeniny HAMLET vědci v jejich moči našli zvýšený počet mrtvých nádorových buněk. Podle vědců se tak zvýšila naděje, že ze složek mateřského mléka by se dal vyvinout účinný lék proti rakovině. Vědci se teď chystají HAMLETa otestovat také u pacientů s dalšími typy rakoviny a zjistit, jak přesně látka interaguje s membránami nádorových buněk.

Zdroj: Göteborská univerzita

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme