Slunečního svitu je letos v zimě výrazně méně. Lidskému organismu chybí vitamin D

Hydrometerologický ústav vypočítal, že za minulý měsíc jsme si v průměru užili jen dvacet hodin slunečního svitu, což je o polovinu méně než obvykle v tomhle období. A podle předpovědi se situace nezlepší ani v nejbližších týdnech. Nedostatek slunečního záření má vliv na lidský organismus, kterému chybí vitamin D.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Mísečky při západu slunce

Horní Mísečky při západu slunce | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Lidský organismus je nastaven na určitou úroveň světla. V zimním období je slunečního svitu málo a tělu chybí vitamin D.

„V okamžiku, kdy chodíme zahaleni a navíc je sluníčka málo, tak se nám nedostatečně mění vitamin D na svoji aktivní formu a u populace, která už tak má vitaminu D méně, může nastat problém,“ říká vedoucí jednotky intenzivní metabolické péče v pražské Thomayerově nemocnici Pavel Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne Radiožurnálu byl vedoucí jednotky intenzivní metabolické péče v pražské Thomayerově nemocnici Pavel Kohout.

Vitamin D potřebuje tělo pro kostní metabolismus. Díky vitaminu D se lépe vstřebává vápník, který se pak lépe ukládá do kostí.

Nedostatek vitaminu D může vést k imunitním poruchám. „Především u starší generace je nutné vitamin D dodávat ve vitaminových nebo potravinových doplňcích,“ radí Kohout.

Ve Skandinávii, kde jsou zimní dny zvlášť krátké, mají zařízení s umělým sluncem.

„Musí to být zařízení, které tělo využívá v ultrafialových paprscích, aby to nebylo záření škodlivé. Stačí oslunění na krátkou dobu, například půl hodiny na celé tělo. V zimě prakticky osluňujeme jenom obličej a to může být málo,“ dodává Kohout.

Délka slunečního svitu není podle psychiatričky Olgy Zrckové jediným a nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje psychiku.

V zimním období se projevuje syndrom sezonní afektivní poruchy. „Připomíná to zimní spánek, člověk je utlumený, bez energie, otrávený, pořád by spal, v extrémnějších případech má úzkostně depresivní stavy,“ říká Zrcková.

A doporučuje vyzkoušet fototerapii: „Člověk na sobě cítí zlepšení a uvolnění.“

Vyhlídky jsou ale přece jen optimistické - den se prodlužuje a s tím roste pravděpodobnost, že slunce zasvítí.

„Nejbližší týden přinese stále ještě hodně oblačnosti. Mělo by být nejčastěji zataženo, takže svitu moc nebude. Podle dlouhodobé předpovědi bychom se slunečnějších dní měli dočkat na začátku března. Tam by mělo být polojasno, přechodně až oblačno,“ předpovídá meteorolog Jan Šrámek.

Helena Šulcová, Martin Křížek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme