Soupeření o partnerku zkracuje život

Mužské soupeření o ženy, které tak romanticky popisují díla světové literatury, může mít zcela prozaický dopad. Podle nové studie mužům zkracuje život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakolik ovlivňují biologické procesy vztahy mezi muži a ženami? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Studie vědců z Harvardské lékařské školy zkoumá faktory, které ovlivňují délku života mužů a žen. Její výsledky vypovídají o tom, že nutnost soupeřit o partnerku s jinými muži z průměrné délky mužského života ukousne statisticky významný díl.

Muži, kteří pohlavní dospělosti dosáhli v prostředí, kde bylo více mužů než žen, totiž v průměru žijí o tři měsíce kratší dobu. Čtvrt roku na první pohled nevypadá příliš významně, ale vědci tento efekt srovnávají například s mírným cvičením nebo denním užíváním aspirinu, které snižuje riziko infarktu. Tedy až na to, že cvičení a aspirin život nezkracují, ale naopak prodlužují.

U 65letého muže se dá statisticky předpokládat, že bude žít ještě 15,4 roku. Pokud mu z tohoto úseku odeberete tři měsíce života, rozhodně to nebude nevýznamné, říkají vědci. Objev je zvláště významný pro populační politiku v zemích jako je Indie nebo Čína, kde jsou upřednostňovány děti mužského pohlaví.

Spolu s migrací a dalšími faktory to může vést k silné početní převaze mužů nad ženami. V některých oblastech pak na jednu ženu připadá až 20 mužů, což už je pořádná konkurence.

Proč mužům soupeření o ženy zkracuje život, vědci zatím zcela přesně nevědí. Očekávají však starý známý problém. Hledání partnerky může být stresující a to, že stres zhoršuje zdravotní problémy, je zdokumentováno víc než dobře.

Zdroj: Harvard Medical School.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme