Speciální autobus s Kavárnou Potmě přijel do své první zastávky v Ostravě

Obyvatelé Ostravy si mohou vyzkoušet, jak se žije lidem, kteří nevidí. Do města dorazil speciální autobus s Kavárnou Potmě, kde panuje absolutní tma a obsluhující personál tvoří nevidomí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavárna POTMĚ je v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

Zákazníky kavárny vodí nevidomí ke stolům a také je obsluhují. Průvodkyně Kamila upozorňuje, kde jsou dveře, jakým způsobem se otevřou, pak hosta nasměruje ke stolu.

Kavárna využívá různé materiály. „Každý box je z jiného materiálu. Návštěvníci mohou projít podél boční strany boxů a osahat si je. Je to ale lepší až na konci, až tady bude míň lidí,“ vysvětluje Kamila.

Ve tmě se násobí sluchové dojmy. Je slyšet, že u přiděleného stolečku někdo sedí a schovává si své věci. Zrádná orientace potmě způsobí, že lze snadno zaměnit stůl a židli a posadit se na desku stolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvnicí Kavárny Potmě byla i reportérka Silvie Mikulcová

„Je to pro nás zážitek, něco úplně nového. Já jsem měla kávu a teď mám bylinný likér,“ říká hlas návštěvnice, která u stolku sedí. „V té absolutní tmě je to i určitý relax,“ dodává.

„Mám tuhle práci moc ráda hlavně proto, že je to i pro mě spousta informací od lidí, sdělování dojmů, jak se tam cítí,“ říká Kamila.

Velký přínos vidí i v tom, že díky obsluhování v Kavárně Potmě může na chvíli zapomenout na svou roli člověka, který občas potřebuje pomoc druhých.

„Mohu si zahrát na někoho, kdo naopak pomoc může poskytnout. To samozřejmě mohu i v reálném životě, ale tady je to víc očividné a ti lidé si to tady víc uvědomí,“ vysvětluje nevidomá průvodkyně.

Kávu potmě si lidé v Ostravě budou moci vychutnat do neděle 15. července. Svou útratou pomohou nadaci Světluška.

Silvie Mikulcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme