Špinavé děti budou mít zdravější srdce

V civilizovaných zemích děti vyrůstají v čistém nebo dokonce dezinfikovaném prostředí. Trocha špíny navíc by ale podle nové studie nejspíš prospěla jejich srdci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imunitní systém (ilustrační obrázek) | Foto: Fotobanka Profimedia

Náš imunitní systém byl celé tisíce let trénován k tomu, aby si poradil s infekcemi a nejrůznějšími parazity. Pokud se s takovými protivníky v době svého vývoje nesetká, začne zánětlivé reagovat i na neškodné podněty, například na pyl rostlin. Výsledkem jsou podle takzvané hygienické hypotézy alergie nebo astma. Chronický zánět také patří mezi rizikové faktory vzniku srdečních onemocnění a výzkumníky z americké Severozápadní univerzity v Evanstonu zajímalo, jestli se hygienická hypotéza uplatňuje i v tomto případě. Studii vypracovali na obyvatelích filipínského města Cebu City, kde hygienické standardy nedosahují západní úrovně.

Vědci sledovali hladinu takzvaného C-reaktivního proteinu neboli CRP, který je známkou chronického zánětu. Zjistili, že čím více patogenů lidé "nasbírali" během prvních dvou let života, tím nižší hladinu CRP měli ve věku kolem 20 let. Každý průjem vyvolaný parazity nebo infekcí snížil šanci na výskyt zvýšené hladiny CRP o 11 %, každé dva měsíce styku se zvířecími výkaly o 13 %. O celou třetinu se riziko snížilo, pokud se dítě narodilo v suchém a prašném období. Autoři studie se proto domnívají, že časná expozice patogenům chrání před chronickým zánětem v pozdějším životě. Tím nejen snižuje riziko vzniku různých alergií, ale také zvyšuje šanci na život bez srdečních onemocnění.

Zdroje: New Scientist, Proceedings of the Royal Society B

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme