Společnost už se začíná bát, že nás korupce může zahubit, říká psycholog

Za jeden z největších hříchů považují Češi finanční delikty, naopak extrémně tolerantní jsou – v evropském měřítku – pokud se týká nevěry, rozvodů nebo potratů a benevolentní jsou vůči eutanázii. Vyplývá to z analýzy, kterou přinesl deník MF Dnes. Psychologa Slavomil Hubálka liberalismus Čechů v sexuálních otázkách nepřekvapil, netolerance k finančním deliktům ano.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klinický psycholog a sexuolog Slavomil Hubálek je zároveň soudním znalcem v těchto oborech

Klinický psycholog a sexuolog Slavomil Hubálek je zároveň soudním znalcem v těchto oborech | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Tolerance Čechů vůči nevěře a rozvodům je psychologům a sociologům známá. A mají i vysvětlení.

„Češi jsou zkrátka jedním z nejateističtějších národů světa. Postoje k sexualitě, k eutanázii či k smrti vysoce souvisí s náboženskou vírou. To znamená, že je to odrazem našeho ateismu,“ řekl Hubálek

Přehrát

00:00 / 00:00

Analýzu o toleranci a netoleranci Čechů okomentoval pro Radiožurnál psycholog Slavomil Hubálek.

Dokladem tolerance Čechů v porovnání s jinými národy může být třeba nedávná aféra šéfa americké CIA, Davida Petraeuse, který rezignoval poté, co se na veřejnost dostala informace o jeho mimomanželském poměru.

„Češi jsou velmi tolerantní. Kdyby se zavedli tyto americké způsoby, tak by polovina našich politiků už ve svých pozicích nebyla. Myslím, že je to úplně jiný postoj k nevěře, než je to třeba ve Spojených státech,“ okomentoval psycholog.

Tolerance k sexuálním pokleskům u Čechů zdánlivě nejde dohromady s vysokou rozvodovostí. Podle Hubálka však není klíč v toleranci, ale v promiskuitě.

„Vyšší rozvodovost souvisí s vyšší promiskuitou a vyšší tolerancí k nevěře. Tradiční společnosti, jako je třeba polská, mají menší rozvodovost a také menší promiskuitu,“ popsal.

Liberalismu Čechů má podle něj dvě strany – na jednu stranu méně pokrytectví, na straně druhé riziko, že chování může začít společnost ohrožovat.

Méně pokrytectví i riziko spojené s rozpadem rodiny

„Rozpad rodiny zase souvisí s vysokou kriminalitou a podobně, tedy s poruchami chování u dětí. Takže je velmi těžké hodnotit, jestli je to dobře nebo špatně,“ řekl Hubálek.

Velmi ho prý překvapila netolerance Čechů k hospodářské kriminalitě, podvodům či ke korupci.

„Myslím si, že je to odraz toho, že společnost už se začíná bát, že korupce nás může všechny zahubit, že je to taková rakovina, která tu společnost už vážně ohrožuje,“ uzavřel.

Zmiňovanou analýzu vypracovali studenti sociologie z Fakulty sociálních věd

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme