Spor o Idu pokračuje

Fosilie Ida, označovaná za chybějící článek v evoluci primátů, pomalu ztrácí svou slávu. Nález jiné fosilie ukazuje, že Ida má mnohem blíže k poloopicím lemurům než k linii, z níž pochází člověk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darwinius masillae (Autoři: Jens L. Franzen, Philip D. Gingerich, Jörg Habersetzer1, Jorn H. Hurum, Wighart von Koenigswald, B. Holly Smith)

Darwinius masillae (Autoři: Jens L. Franzen, Philip D. Gingerich, Jörg Habersetzer1, Jorn H. Hurum, Wighart von Koenigswald, B. Holly Smith) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Public Library of Science (PLoS)

Nově objevený primát, který dostal jméno Afradapis longicristatus, pochází z Egypta a žil asi před 37 miliony let. Patří do primitivní skupiny primátů Adapiformes, kam vědci zahrnují také starší Idu - neboli primáta Darwinius masillae, který žil před 47 miliony let. Někteří odborníci se domnívají, že právě tito primáti mohou být dávnými příbuznými antropoidních opic - tedy linie, ze které se vyvinuli dnešní opice, lidoopi a člověk.

Nový nález ale ukazuje, že Ida a její příbuzní mají blíže spíš k lemurům a jiným poloopicím než k člověku. Pokud by totiž Ida byla naší nejstarší známou příbuznou, měl by o 10 milionů let mladší Afradipis sdílet více znaků s nejstaršími antropoidními opicemi, které žili na stejném místě ve stejnou dobu. Při porovnávání různých primátů se ale nic takového neukázalo a z analýzy vyplývá, že Afradipis (a tím pádem také Ida) nemají s dnešními opicemi a lidoopy nic společného.

Znaky, které Afradipis sdílí s antropoidními primáty - například chybějící premoláry - vědci považují pouze za příklad konvergentní evoluce, kdy u různých skupin živočichů vlivem prostředí vznikají nezávisle na sobě stejné znaky. Skupina zastánců Idy jako chybějícího článku s tím nesouhlasí a diskuze o Idě podle článku na stránkách Science NOW bude ještě nějakou dobu trvat.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme