Spotřeba prášků na spaní v Česku roste. Vážnější problém má skoro polovina lidí

Kdo má problém se spaním, řeší ho čím dál častěji medikamenty. Spotřeba prášků na spaní v Česku roste. Jsou to jsou jedny z nejčastěji předepisovaných medikamentů. Měsíčně za ně lidé zaplatí desítky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek | Foto: Free Digital Photos, Danilo Rizzuti

„Večer usnu, ve dvě nebo ve tři se vzbudím, někdy i dřív a konec. Znovu bych spala ráno. Když jsem se radila s praktickou lékařkou, tak mě předepsala prášky na spaní a to bylo všechno," svěřuje se jedna z pacientek.

Kdykoli si řekne lékařce o prášky na psaní, napíše jí je. "Přitom na prášcích je, že se nemají užívat dlouhodobě,“ popisuje pacientka téměř běžnou praxi.

Doktoři se samozřejmě hájí, že tyto léky jako nejjednodušší řešení pacienti vyžadují. Podle psychiatra Cyrila Höschla se dokonce nejčastěji zneužívají medikamenty, které jsou na nespavost nejméně vhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nespavosti a častém podávání léků na spaní natáčela redaktorka ČRo Lenka Jansová

„To jsou takové, po kterých sice hezky usnete, ale ten spánek není vždy kvalitní a v noci se můžete budit. Jsou nespavci, kteří nemají ten problém, že by nemohli usnout, ale že se vzbudí ve dvě a už nemohou dospat. Pro ně ty léky vhodné nejsou,“ upozorňuje Höschl.

Pojišťovny léky na spaní většinou nehradí. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček odhaduje, že jejich spotřeba roste podobně jako spotřeba antidepresiv.

„Kdybychom si tady dali křivku za posledních deset let, tak ten nárůst je tam zhruba 30procentní, což je hodně. A vzhledem k tomu, že sem chodí neustále nové typy léků, tak ten podíl je příliš velký. Mám obavy, že bude ještě dále růst,“ říká.

Příčinou může být deprese

Podle psychiatrů je za tím třeba neochota řešit skutečnou příčinu nespavosti.

„Takovou příčinou může být například deprese. Tam se daleko lépe než hypnotika osvědčují antidepresiva, která stejně spánek pomohou navodit a jednak odstraní příčinu - depresi. To se týká i psychoterapie,“ vysvětluje Höschl.

„Další trik je vyhnout se těm lékům na spaní, které mají vysoký návykový potenciál a mají podobné vlastnosti jako alkohol. Ono když si dáte na noc pivo, tak to také ze začátku pomůže, ale dlouhodobě to řešení nespavosti není, ba naopak,“ dodává.

Psychiatři nezavrhují ani byliny místo prášků. Dobrou službu prý může udělat kozlík lékařský nebo výtažky z chmele.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme