Stát chce vykořenit tradici vězenského tetování. Z cel vykáže i tetovací pomůcky

Poslanci tento týden schválili novelu zákona o výkonu trestu, která mimo jiné rozšiřuje už platný zákaz tetování. Nově by mělo zakázáno i držení pomůcek, které by k tetování mohly sloužit. Novela navíc zakazuje i piercing a jiné způsoby porušování integrity lidské kůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetování Salón | Foto: Eva Rajlichová

Podle náměstka ministryně spravedlnosti Daniela Voláka z ODS nejde o zpřísnění zákona, ale jen o legislativní zpřesnění.

„Zákaz tetování je kontinuálně v našem právním řádu již od 90. let. To je pouze odstranění určitého legislativního nedostatku, doposud to bylo pouze v ministerské vyhlášce,“ vysvětluje Volák, jak to dosud bylo se zákazem tetovacích pomůcek.

Důvodem přísného přístupu k tetování ve vězení je podle jeho slov obava ze žloutenky a jiných zdravotních potíží hrozících v nesterilním prostředí. „Přináší to určitá zdravotní rizika. Nese to s sebou riziko žloutenky,“ říká Volák.

Zda tetování ve vězení skutečně zvoní hrana, nicméně není jasné. Vězni jsou totiž vynalézaví, k tetování používají i tuž z propisek nebo krém na boty.

Trestanci přitom nesmí tetovat ani sebe, ani nikoho jiného, a zakázáno je rovněž i nechat se tetovat.

Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme