Stresy z povodní v budoucnu posílí psychiku postižených, míní odborníci

Stresující okamžiky, které teď zažívají lidé postižení velkou vodou, jim mohou v budoucnu pomoci zvládat další složité události, říkají psychologové. Jen se musí s danou situací smířit. A těžké zkoušky mohou prospívat i jejich dětem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v Děčíně | Foto: Filip Jandourek

„Podle grafitu na mostě jsme sledovaly, jak voda stoupá,“ říká 11letá Klára z Prahy.

Klára si spolu s kamarádkou vymyslely novou hru: protože nebyly ve škole, každou hodinu chodily k oknu a pozorovaly, jak stoupá Vltava. A dělaly si přesné záznamy.

„Odpoledne byl grafit ještě celý vidět a ráno už byl vidět jenom jeho hořejšek. Je asi metr a půl velký, takže to stouplo hodně. A docela jsme se bály, že se to vylije. Už tam stavěli barikády,“ popisuje své pozorování Klára.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková zkoumala, jak zapůsobí povodně na lidskou psychiku a jak je možné se s nimi vyrovnat

Děvčatům se velká voda i evakuace vyhnuly, mnoha dalším pražským i mimopražským dětem nikoli. Proto psychologové radí, aby dospělí dětem přesně vysvětlili, proč museli odejít jinam.

„Dítě se s tím musí porovnat stejně, jako my dospělí se vyrovnáváme s tím, že jsme přišli o své věci, často třeba o rodinné vzpomínky. Takže dítě může plakat, může se zlobit a my mu můžeme jenom v klidu opakovat, že to tak prostě je, že se můžeme snažit nějakým způsobem věci nahradit,“ říká expertka na psychologii mimořádných událostí Simona Hoskovcová.

Podle Simony Hoskovcové by se měli také dospělí snažit co nejdříve vyrovnat s danou situací.

Psychologové radí: mluvte s dětmi o tom, co se kvůli povodním děje

Číst článek

„Uvědomit si, že já jako rodič jsem ten, kdo tu zkušenost zprostředkovává dítěti. Takže pokud mu zprostředkuji, že v těch situacích se dá něco dělat, že se nemusím stát pasivní obětí, šílet,“ říká Simona Hoskovcová a pokračuje:

„Pokud mě dítě vidí při aktivním řešení problému, nebo že beru osud v tu chvíli takový, jaký je, tak si bere vzory pro situace, kterými bude ono samo procházet v životě.“

Podle psycholožky mohou současné prožitky z povodní dospělé i děti připravit na další mimořádné události, které během let ještě mohou přijít.

Povodně vašima očima

Číst článek

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme